Havacılık elektronik nanoteknoloji sensör ağları geliştirme ve uygulamasında yüksek irtifa basınç sensörü
High altitude pressure sensor in aeronautical electronics nanotechnology sensor networks development and application
  1. Tez No: 996709
  2. Yazar: ABDULVAHAP YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Elektrik ve Elektroniği Ana Bilim Dalı
Özet
Havacılık teknolojilerinde meydana gelen hızlı dönüşüm, uçuş emniyeti ve operasyonel kararlılık açısından sensör tabanlı izleme sistemlerine olan ihtiyacı artırmıştır. Özellikle yüksek irtifalarda gerçekleşen uçuşlar sırasında atmosferik basınç değerlerinin hassas biçimde ölçülmesi; irtifa kontrolü, kabin içi dengeleme, motor davranışı ve otomatik pilot sistemlerinin güvenilirliği açısından kritik önemdedir. Bu çalışma kapsamında, kapasitif ölçüm prensibine dayalı, polimer katkılı yeni bir basınç sensörü prototipi geliştirilmiştir. Klasik kapasitif sensörler, iki iletken yüzey arasında oluşan elektriksel kapasitenin değişimini esas alarak çalışmaktadır. Ancak dielektrik ortamın genellikle sabit bir hava boşluğu olması, çevresel değişkenlere karşı yapıyı hassas hale getirmektedir. Bu nedenle çalışmada, dielektrik alana polimer esaslı bir malzeme entegre edilerek sensörün hem hassasiyeti hem de kararlılığı artırılmıştır. Polimer malzemenin sıkıştırılabilir ve termal stabilitesi yüksek yapısı sayesinde, çevresel değişimlere daha düşük yanıt sapması gösteren bir sensör performansı elde edilmiştir. Tez sürecinde polimer destekli sensör prototipi farklı koşullarda test edilmiştir. Elde edilen veriler, polimer destekli kapasitif sensörün yalnızca daha hassas ölçüm sunmakla kalmayıp; aynı zamanda uçuş ortamında güvenilirliği artıracak düzeyde kararlı sonuçlar verdiğini ortaya koymuştur. Geliştirilen bu yapı, havacılıkta sensör temelli karar mekanizmalarının iyileştirilmesine katkı sunmayı amaçlamakta, aynı zamanda medikal, otomotiv ve endüstriyel uygulamalar için de genişletilebilir bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid transformation occurring in aviation technologies has increased the need for sensor-based monitoring systems in terms of flight safety and operational reliability. Particularly during high-altitude flights, the precise measurement of atmospheric pressure values is critically important for altitude control, cabin pressurization, engine behavior, and the reliability of autopilot systems. Within the scope of this study, a novel pressure sensor prototype based on the capacitive measurement principle and enhanced with a polymer dielectric layer has been developed. Conventional capacitive sensors operate by detecting changes in electrical capacitance formed between two conductive surfaces. However, the use of a static air gap as the dielectric medium often makes these structures sensitive to environmental variations. Therefore, in this work, a polymer based material was integrated into the dielectric region to improve both the sensitivity and stability of the sensor. Owing to the compressible and thermally stable nature of the polymer material, the sensor demonstrated reduced response deviation under changing environmental conditions. Throughout the thesis process, the polymer-assisted sensor prototype was tested under various conditions. The results reveal that the polymer enhanced capacitive sensor not only provides higher measurement sensitivity but also delivers stability levels capable of improving reliability in flight environments. The proposed structure aims to contribute to the advancement of sensor-based decision mechanisms in aviation and additionally offers a scalable foundation for medical, automotive, and industrial applications.