Plazma sclerostın düzeyi ve koroner arter hastalığının ciddiyeti ve yaygınlığının ilişkisi
The relationship between plasma sclerostin levels and the severity and prevalence of coronary artery disease
- Tez No: 996737
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED BORA DEMİRÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Koroner arter hastalığı dünyada ve ülkemizde en sık ölüm sebebidir. Aynı zamanda prevalansı yüksek önemli morbidite nedeni olan kronik hastalıklardan biridir. Buna rağmen önceden varlığının ve şiddetinin belirlenmesinde halen etkili, noninvazif, maliyeti düşük etkin bir test bulunmamaktadır. Bu çalışmada serum sclerostin düzeyleri ile koroner arter hastalığı varlığı, şiddeti ve yaygınlığını değerlendirmek amaçlanmıştır. YÖNTEM: Çalışmaya koroner anjiografi ile tespit edilmiş, 39 koroner arter hastası, 40 normal koroner arterler saptanan kontrol grubu dahil edilmiştir. Hastaların Gensini ve SYNTAX skorları anjiografik olarak hesaplanmıştır. Serum sclerostin düzeyleri ve koroner arter hastalığı şiddeti karşılaştırılmıştır. BULGULAR: Koroner arter hastalarındaki serum sclerostin düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek (p<0.001) bulundu. Gensini skoru ile sclerostin düzeyleri arasında zayıf (r=0.068, p=0.675) korelasyon, SYNTAX skorları ile sclerostin düzeyleri arasında orta (r=0.622, p<0.05) korelasyon bulundu. %10 hastalık prevalansında sclerostin'in pozitif öngördürücülüğü %27.08, negatif öngördürücülüğü %94.86 olup hemen hemen HDL'ye yakın negatif öngördücülüğü vardır. Sclerostin'in duyarlılık değeri %60, seçicilik değeri ise %82.05 olarak tespit edildi. SONUÇ: Plazma sclerostin seviyeleri koroner arter hastalığı olan hastalarda normal koroner arterleri olan kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu ve serum sclerostin seviyelerinde artışın koroner arter hastalığının şiddetini ölçen SYNTAX risk skoru ile orta, Gensini risk skoru ile zayıf ilişkili olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Coronary artery disease is the leading cause of death both worldwide and in our country. It is also one of the chronic diseases with high prevalence and is an important cause of morbidity. Despite this, there is still no effective, noninvasive, low-cost, and efficient test for determining its presence and severity in advance. This study aimed to evaluate the relationship between serum sclerostin levels and the presence, severity, and extent of coronary artery disease. METHODS: The study included 39 patients with coronary artery disease identified by coronary angiography and 40 subjects with normal coronary arteries as the control group. Gensini and SYNTAX scores were calculated angiographically. Serum sclerostin levels were compared with the severity of coronary artery disease. RESULTS: Serum sclerostin levels were found to be significantly higher in patients with coronary artery disease than in the control group (p<0.001). A weak correlation was found between Gensini score and sclerostin levels (r=0.068, p=0.675), whereas a moderate correlation was found between SYNTAX scores and sclerostin levels (r=0.622, p<0.05). At a disease prevalence of 10%, the positive predictive value of sclerostin was 27.08% and the negative predictive value was 94.86%, indicating a negative predictive value nearly comparable to that of HDL. The sensitivity of sclerostin was 60%, and its specificity was 82.05%. CONCLUSION: Plasma sclerostin levels were significantly higher in patients with coronary artery disease than in the control group with normal coronary arteries. It was concluded that increased serum sclerostin levels may be moderately associated with the SYNTAX risk score, which reflects the severity of coronary artery disease, and weakly associated with the Gensini risk score.