Eksojen vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) uygulamasının diyabetik yaralarda proliferasyon fazına etkisinin ışık mikroskobu ile incelenmesi
Investigation of the effect of exogenous vascular endothelial growth factor (VEGF) application on the proliferation phase in diabetic wounds by light microscopy
  1. Tez No: 996738
  2. Yazar: YUSUF ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ÖZSOY ERDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, diyabetik olmayan (normal yara grubu) ve Streptozotosin (STZ) ile diyabet yapılan sıçanlarda oluşturulan eksizyonel yara modelinde; kitosan jel içerisinde uygulanan VEGF kombinasyonunun proliferasyon evresindeki etkileri ışık mikroskobu düzeyinde incelenmiştir. Normal yara grubunda doku katmanlarının fizyolojik bütünlüğünü koruduğu, hücresel organizasyonun ve tabakalı yapının düzenli bir görünüm sergilediği saptanmıştır. Diyabetik kontrol grubunda ise epidermal atrofi ve hücresel proliferasyonda belirgin bir duraksama izlenmiştir. Granülasyon dokusu ve anjiyogenik cevabın tedavi gruplarına göre daha geride kaldığı gözlenmiştir. Kitosan jel içerisinde VEGF uygulanan diyabetik grupta; epidermisin daha düzenli bir morfolojiye sahip olduğu, bazal keratinositlerin yoğun bazofilik karakter sergilediği ve dermo-epidermal bağlantının güçlenerek epitel yenilenmesinin hızlandığı belirlenmiştir. Dermal alanda, fibroblastların yüzeye paralel lineer bir şerit oluşturarak hücreler arası boşlukları minimize ettiği ve yüzeye yakın konumlanan yeni damar ağlarının granülasyon dokusunu stabilize ettiği saptanmıştır. Özellikle kitosan ve VEGF kombinasyonuna bağlı olarak, hipodermis tabakasındaki adipoz dokunun yüzeye doğru dikey bir yer değiştirme sergilemesi, doku katmanları arasındaki rejeneratif dinamiğin bir göstergesi olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen histolojik veriler; kitosan jel içerisinde VEGF uygulamasının diyabetik yara yatağındaki hücresel direnci kırarak doku mimarisini organize ettiğini ve iyileşme sürecini proaktif bir faz değişimine yönlendirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the VEGF combination applied within chitosan gel during the proliferation phase were examined at the light microscopic level in an excisional wound model created in non-diabetic (normal wound group) and Streptozotocin (STZ)-induced diabetic rats. It was found that the tissue layers in the normal wound group maintained their physiological integrity, and the cellular organization and layered structure exhibited a regular appearance. In the diabetic control group, significant epidermal atrophy and a marked stagnation in cellular proliferation were observed. It was noted that granulation tissue and the angiogenic response lagged behind compared to the treatment groups. In the diabetic group where VEGF was applied within chitosan gel, it was determined that the epidermis possessed a more regular morphology, basal keratinocytes exhibited an intense basophilic character, and epithelial regeneration was accelerated by the strengthening of the dermo-epidermal junction. In the dermal area, it was found that fibroblasts formed a linear band parallel to the surface, minimizing intercellular spaces, and new vascular networks positioned close to the surface stabilized the granulation tissue. In particular, the vertical displacement of adipose tissue in the hypodermis layer toward the surface, depending on the combination of chitosan and VEGF, was evaluated as an indicator of the regenerative dynamics between tissue layers. The obtained histological data show that the application of VEGF within chitosan gel breaks the cellular resistance in the diabetic wound bed, organizes the tissue architecture, and directs the healing process toward a proactive phase shift.