Kamu sektöründe veri güvenliği ve mahremiyeti ile ilgili sorunlar ve çözüm önerileri
Problems and solution suggestions related to data security and privacy in the public sector
- Tez No: 996740
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez ile, kamu sektöründe veri güvenliği ve veri mahremiyetiyle ilişkin mevcut sorunlar belirlenmiş ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirilmiştir. Dijital dönüşüm süreciyle birlikte kamu kurumları, büyük hacimli ve hassas nitelikli kişisel verileri işlemekle sorumlu hale gelmiştir. Ancak artan siber saldırılar ve sistemsel güvenlik açıkları, veri güvenliği politikalarının etkinliğini sorgulatmakta; kamu hizmetlerinin sürdürülebilirliği ve vatandaş mahremiyeti açısından risk oluşturmaktadır. Araştırmada nicel yöntemler kullanılarak İçişleri Bakanlığı bünyesinde görev yapan teknik personelin veri güvenliği ve veri mahremiyetine ilişkin farkındalık düzeyleri ile çözüm önerilerine yönelik tutumları ölçülmüştür. Elde edilen bulgular, farkındalık düzeyinin orta-iyi seviyede olduğunu, ancak uygulamalarda çeşitli eksikliklerin bulunduğunu göstermektedir. İlişkisel analiz bulguları, farkındalığın çözüm önerilerine yönelik tutumlar üzerinde anlamlı ve pozitif etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Bu çerçevede kamu çalışanlarının sürekli eğitimi, ileri teknolojilerin kullanımı, güvenlik politikalarının güncellenmesi ve kurumlar arası iş birliğinin güçlendirilmesi önerilmiştir. Çalışma ayrıca, gelecekte yapılacak nitel araştırmalar için teorik ve pratik bir zemin oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis identifies existing issues related to data security and data privacy in the public sector, and develops solutions to address these issues. In the context of the digital transformation process, public institutions have been assigned the responsibility of processing substantial quantities of sensitive personal data. However, the increasing frequency of cyberattacks and systemic security vulnerabilities call into question the effectiveness of data security policies, posing risks to the sustainability of public services and citizen privacy. Quantitative methodologies were employed in the research to assess the awareness levels of technical personnel working within the Ministry of Interior regarding data security and data privacy, as well as their attitudes towards proposed solutions. The findings indicate that awareness levels are moderate to good, but there are various shortcomings in implementation. The findings of the relational analysis demonstrated that awareness exerts a significant and positive effect on attitudes towards proposed solutions. In this context, it is recommended that public employees receive continuous training, advanced technologies be used, security policies be updated, and inter-institutional cooperation be strengthened. The study also provides a theoretical and practical basis for future qualitative research.