Farklı ışık renklerinin Lemna sp. üzerindeki etkilerinin belirlenmesi
Determining the effects of different light colors on Lemna sp.
  1. Tez No: 996741
  2. Yazar: MUSTAFA TANSU GÜNÖNÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU MORKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Lemna sp. (su mercimeği) bitkisinin farklı ışık renkleri altında gelişim performansını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, abiyotik faktörlerden biri olan ışığın farklı renklerde Lemna sp.'nin büyümesi üzerindeki etkileri incelenmiştir.. Bu çalışma için, deneysel düzenek, her biri 30 × 30 × 30 cm boyutlarında olan dört ayrı akvaryum kullanılarak oluşturulmuştur. Akvaryumlar sırasıyla mavi, yeşil, sarı ve kırmızı ışık altında aydınlatılmış olup, her bir akvaryumda 9 watt gücünde LED lambalar kullanılmıştır. Deney süresince diğer çevresel koşullar mümkün olduğunca sabit tutulmuş ve yalnızca belirlenen abiyotik faktörlerin etkileri gözlemlenmiştir. Çalışmada kullanılan Lemna sp. örnekleri, Kocaeli Üniversitesi Umuttepe kampüsü atıksu arıtma tesisi'nin biyolojik arıtma havuzlarına ait yan kanallardan temin edilmiştir. Bu seçim, Lemna sp.'nin doğal olarak bulunduğu ve çevresel stres faktörlerine uyum sağlamış bir populasyonun incelenmesini mümkün kılmıştır. Deney öncesinde bitkiler yabancı materyallerden arındırılmış, benzer büyüklük ve biyokütleye sahip bireyler seçilerek akvaryumlara eşit miktarlarda yerleştirilmiştir. Deney süresince Lemna sp.'nin gelişimi; yaprak sayısı artışı, yüzey kaplama oranı ve genel biyokütle artışı gibi parametreler üzerinden değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler düzenli aralıklarla ölçülmüş ve karşılaştırmalı analizler yapılmıştır. Yapılan ölçümler sonucunda Lemna sp.'nin gelişiminin ışık rengine bağlı olarak anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. En yüksek büyüme performansı sarı ışık altında gözlenmiş olup, bunu sırasıyla yeşil, kırmızı ve mavi ışık koşulları izlemiştir. Özellikle mavi ışık altında bitki gelişiminin diğer gruplara kıyasla daha sınırlı kaldığı tespit edilmiştir. Sonuçlar, Lemna sp.'nin fotosentetik etkinliği ve büyüme hızının ışık spektrumuna duyarlı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bulgular, su mercimeğinin atıksu arıtımı, biyokütle üretimi ve ekolojik restorasyon gibi uygulama alanlarında kullanılmasına yönelik önemli bilgiler sunmaktadır. Özellikle uygun ışık koşullarının belirlenmesi, Lemna sp.'nin büyüme performansını ve biyokütle verimini optimize ederek farklı uygulama alanlarında daha verimli ve sürdürülebilir kullanımını mümkün kılmaktadır. Bu yönüyle çalışma, Lemna sp.'nin hem ekosistemde hem de arıtma sistemlerinde daha yararlı kullanılmasına imkan sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the growth performance of Lemna sp. (duckweed) under different light colors. In the research, the effects of light—one of the abiotic factors—at different wavelengths on the growth of Lemna sp. were examined. For this purpose, an experimental setup was established using four separate aquaria, each measuring 30 × 30 × 30 cm. The aquaria were illuminated with blue, green, yellow, and red light, respectively, and 9-watt LED lamps were used in each aquarium. Throughout the experimental period, other environmental conditions were kept as constant as possible, and only the effects of the selected abiotic factor were observed. The Lemna sp. samples used in the study were obtained from the side channels of the biological treatment ponds of the wastewater treatment plant located at Kocaeli University Umuttepe Campus. This selection enabled the investigation of a population naturally occurring in the environment and adapted to various environmental stress factors. Prior to the experiment, the plants were cleaned of foreign materials, and individuals with similar size and biomass were selected and placed in equal amounts into each aquarium. During the experiment, the growth of Lemna sp. was evaluated based on parameters such as increase in leaf number, surface coverage ratio, and overall biomass increment. The collected data were measured at regular intervals and subjected to comparative analyses. The results indicated that the growth of Lemna sp. exhibited significant differences depending on light color. The highest growth performance was observed under yellow light, followed by green, red, and blue light conditions, respectively. In particular, plant growth under blue light was found to be more limited compared to the other groups. These results demonstrate that the photosynthetic efficiency and growth rate of Lemna sp. are sensitive to the light spectrum. The findings provide valuable insights for the use of duckweed in applications such as wastewater treatment, biomass production, and ecological restoration. In particular, determining optimal light conditions can enhance the growth performance and biomass yield of Lemna sp., enabling more efficient and sustainable utilization in various application areas. In this respect, the study contributes to the more effective use of Lemna sp. both in ecosystems and in treatment systems.