Okul öncesi dönem çocuk kitaplarında resimlemenin öğretmen görüşlerine göre incelenmesi
Review of the preschool children's books illustration due to teachers opinions
- Tez No: 996750
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi dönem çocuk kitaplarında resimlemenin okul öncesi öğretmen görüşleri dikkate alınarak incelenmesi amaçlanmıştır. Türkiye'nin on bir farklı ilinden yüz yüze ve e-mail yoluyla ulaşılan 96 okul öncesi öğretmeni araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırma nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, veri toplama aracı olarak öğretmen görüş bildirme formu ve kitap resimlemelerini değerlendirme ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama araçları uzman görüşleri alınarak, araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Öğretmen görüş bildirme formu, açık uçlu sorular içerir. Kitap resimlemelerini değerlendirme ölçeği ise beşli likert tipinde bir ölçek olup beş çocuk kitabının resimlemelerinin puanlanmasını amaçlamıştır. Araştırmada veri toplama araçlarının geçerliğinin belirlenmesinde kapsam geçerlik indeksi ve açımlayıcı faktör analizi (AFA) uygulanmış, ölçeğin güvenirliğini tespit etmek amacıyla Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı hesaplanmıştır. Verilerin analizinde; nitel verilerin, öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda temalaştırılarak frekansları kodlanmış ve kodlanan veriler için frekans-yüzde hesaplamaları yapılmıştır. Bazı katılımcıların görüşlerinden alıntılar çalışmada yer almıştır. Okul öncesi öğretmenlerin okul öncesi dönem çocuk kitaplarında illüstrasyon (resimleme) konusundaki düşüncelerini açıkça ortaya koyduğu araştırma sonucunda, öğretmenlerin çalıştığı kuruma, yaşa, eğitim durumuna göre görüşlerinin farklılaştığı ancak kıdem durumuna göre görüşler arasında bir farklılaşma olmadığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine preschool child books illustrations with respect to the preschool teachers opinions. The sample is 96 preschool teachers, reached by e-mail and face to face contacts, from 11 cities of Turkey. Research used scanning model, both the quantitative and qualitative methods are used. In the research, the teacher talkback form and book illustration review scale are used for data collection. The scales are developed by the researher with respect to the expert opinions. The teacher talkback form contains open-ended questions whereas book illüstration review scale is a likert type scale that is used to vote the illustrations of five child books. The reliability and validity of the data collection tools are made in the research. The content validity index and exploratory factor analysis are used for validity, and Cronbach's alpha reliability coefficient are calculated for reliability. For data analysis, frequency - percentage calculation are made by frequency coding for qualitative method, and some citations are made from preschool teachers answers. That research used screening model to get the preschool teachers ideas about the preschool child books illustrations. The result of the research put forth the differentiation of the teachers ideas with respect to the age, education level and the school that are worked in but not differentiate according to the years they worked as teacher.