Hadis açısından Fahreddin er-Razi'nin Tefsir-i Kebir'i üzerine bir inceleme
A Study on Fakhr al-Din al-Razi's al-Tafsir al-Kabir from hadith point of view
- Tez No: 99679
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CEMAL SOFUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
ÖZET Bu çalışma, XL yüzyılın sonlan ile XII. yüzyılın başlarında yaşamış olan ünlü bilgin Fahreddin er-Razî'nin“Tefsir-i Kebîr”isimli eserini hadis aaçısmdan incelemeyi amaç edinmiştir. Araştırmanın Giriş kısmında tezin konusu, sınırı ve amacı belirtilerek, kısaca Fahreddin er-Razî'nin hayatı, ilmî yönü ve eserleri üzerinde durulmuştur Birinci Bölüm' de, öncelikle Razî'nin kullanmış olduğu hadis terimleri tesbit edilmiş, sonra naklettiği rivayetlere kaynak gösterdiği eserler değerlendirilmiştir. Ayrıca, bu bölümde Razî'nin Hz. Peygamber ve sahabe hakkındaki görüşlerine de yer verilmiştir. ikinci Bölüm'de ise, Razfnin sünnet anlayışı, serî deliller içerisinde Sünnet' in yeri, hadisleri kabulünde izlediği metodu ve hadisleri tenkidi gibi meseleler hakkında bilgi verilmiştir. Yine, burada hadisleri delil olarak kullandığı yerler ve hadislerin rivayet şekillerinden de bahsedilmiştir. Üçüncü Bölüm'de de, tefsirindeki zayıf veya mevzu olduğu tespit edilen bazı rivayetler konularına göre sınıflandırılmıştır. Razfnin isrâiliyyâta yaklaşımı ve Isrâiliyyât kaynaklı rivayetlerden kabul veya reddettiği bazı örnekler kaydedilmiş, ayrıca problemli görülen bazı konular da ele alınmıştır. Araştırmanın sonucunda, dirayet tefsirleri arasında önemli bir yere sahip olan Razî'nin Tefsir-i Kebir' inde zannedilenin aksine, büyük ölçüde rivayetlere yer verildiği görülmüştür. Razî kendi görüşünü destekleyen rivayetleri olduğu gibi kabul etmiş, problemli gördüklerini ise daha çok kelâmcı metoduyla değerlendirmeye tabi tutmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis aimed to examine the“al-Tafsir al-Kabir”of Fakhr al-Din ai-Razi, who lived at the end of the Xlth century and the beginning of the XDth century, in terms of Prophetic traditions which took place in the work. In the Introduction, the subject of the thesis, its limit and aim, and the life of al-Razi, his scholarship and works were mentioned. The first chapter deals with the Prophetic traditions which al- Razi mentioned in his work. Later on, the works which he used as references in his work were evaluated. Further, Razi's views on the Prophet and the companions were also mentioned. In the second chapter, Razi's understanding of Sunna, and the place of Sunna among the Shar'i arguments were dealt with. Apart from that his way of method in his criticizing of the traditions were discovered. Again, we also mentioned where he used the traditions and their ways of narration. In the third chapter, it is clasified the traditions founded mavdu or dayifin the Razi'z Commentary on the subject order. Razi's look on the Israiliyyat and some samples he accepted or rejected among them has ben presented, besides some subjects may have problems, have mentioned. In the conclusion; in the Razi's al-Tafsir al-Kabir which is preliminary Dirayet Tafsir opposing the general, it is understood that he used lots of traditions. Razi has been used the traditions those support his opinion, and he evaluated the theologian view point.