Türkiye'de tarih bilinci oluşmasında halkevlerinin rolü
The Role of the public hose in the development of Turkey's historical consciousness
  1. Tez No: 99680
  2. Yazar: SERAP TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yaygın eğitim ve kültür kurumu olarak bir döneme damgasını vuran Halkevlerinde yapılan tarih çalışmaları incelenmiştir. Dönem olarak Halkevlerinin 1932- 1951 yılları arasındaki birinci dönem Halkevleri incelendiği için tarihi araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada, Halkevlerinin gerçekleştirdiği tarih çalışmalarıyla dönemin tarih anlayışına ve özelde yerel tarih konusunda ne tür çalışmalar yaptıkları tesbit edilerek Cumhuriyet döneminde Halkevlerinin genel Türk tarihine katkıları da belirlenmeye çalışılmıştır. 1930'lu yıllardan itibaren etkisini gösteren Türk Tarih Tezi üzerinde de durularak bu konunun halkevlerinde tarih çalışmalarına nasıl yansıdığının izleri sürülmüştür. Araştırmanın konusu, yakın geçmişteki tarih çalışmalarının döneme etkin bir şekilde katılan bir kurum olarak halkevlerinde nasıl yürütüldüğü ve bununla ilgili hangi sonuçlara ulaşıldığının ortaya konulması, tarihin geleceğe ışık tutan bir bilgi birikimi olmasından dolayı önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, historical works realised in Public House, which served as informal education and culture centers, is made a research on Historical Research Method is used in this study as the first era (1932-1951) of the Public House is investigated. During the research it's tried to reveal the assistance of Public House to the Turkish history during Republic era by determining the history understanding of the first era of the Public House and by making definite works that the Public House realised about history subject furthermore, Turkish History Thesis is dwelled on in order to see how that subjectreflected on the works made in Public House. The subject of the research is found important basicly for three reasons: how historical works were performed in Public House in the near past and which results were reached related to this and finally it's found worthwhile as history enlightens the way to the future. Ill