Father and son relationship in African-American drama
Afrikan-Amerikan oyunlarında baba-oğul ilişkisi
- Tez No: 99683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. DİDEM USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bugüne kadar, Afrikan-Amerikan tarihi ve yaşamı hakkında sayısız eser yazddı. Tüm bu eserlerin amacı:“Siyah”duyarlılığını ve bilincini okuyucuya yansıtmaktır. Yazdan her eser Afrikan-Amerikan insanının dünyaya uyum çabasını anlatır. Tüm bu çabalar sonunda şu anda, Amerika'da tümüyle bağımsız ve özgün bir tiyatronun ortaya çıktığından söz edilebilir. Siyah oyun yazarları da her bakımdan Beyez oyun yazarları kadar önemli ve kayda değer yapıtlar yaratmaktadırlar. Bu çalışma, Afrikan-Amerikan kültürünün gelişmesinde önemli roller oynayan üç oyun yazarının Amerikan Tiyatrosuna etnik ve ırksal olarak uyarmalar gönderen oyunlarından elde edUen bir çalışmadır. Lorraine Hansberry, August Wilson ve James Baldwin farklı ve değişik temaları ele alsa da, aslında her üçününde oyunlara yansıttığı ortak noktalar vardır:Afrikan-Amerikahların yaşam koşulları Amerika'da kendi kültürlerini oluşturma çabaları. Afrikan-Amerikalı halkın Amerika'da karşdaştığı birçok sorun vardmlrkçdık, sosyal adaletsizlik, kölelik kurumunun olumsuz izleri,ekonomik ve kültürel zorluklar, aile içi şiddet, bireyler arasındaki uyumsuzluk Afrikan- Amerikalı insanların üstesinden gelmek zorunda oldukları problemlerdir. A Raisin in the Sun, Blues For Mister Charlie ve Fences oyunlarında bu problemlere değnilmiş ve bu problemlerin sebepleri incelenmiştir. Aslında tüm problemlerin kökeni“Siyah”Iarm Amerika'ya köle olarak getirilmeleriyle başlar. Oyunlarda kölelik gerçeğini fazlasıyla hisseden baba karakterler, bu baskı sonucunda hem eşleriyle hem de evlatlarıyla olan ilişkilerini zedelerler ve doğal olarak ortaya hep bir çatışma çıkar. Amerikan toplumunda farklı bir etnik grup olarak Afrikan-Amerikaldarm yaşama çabaları oyunlarla örneklenmiş ve ne kadar gerçeği yansıttığı ortaya çıkmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The prominent aspect of African-American drama in United States is the reflection of the consciousness and the sensitivity of African-American people. Development of drama depends upon the slavery system throughout the history and the people who had to live with these realities. Their drama is about the story of their sufferings and efforts in creating their own art and literature. With respect to these, it can be said that African American people form their own and dependent culture including drama, art, cinema, music and so on. This presentation is about three African American plays by three remarkable playwrights whose works receive popular approval in African American drama, culture and tradition. Lorraine Hansberry, James Baldwin and August Wilson generally write about African American people's lives and their economic, cultural, social issues. Each playwright demonstrate the impact of political and social changes on the individual and the community. They invite the audience to share the African experience with the characters that they create by writing about the local, the everyday lives of people just like themselves. Racism, social injustice, economic and cultural difficulties, violence in the family and inharmoniousness among the family members are some of the cases which African American people have to cope with. A Raisin in the Sun, Blues for Mister Charlie and Fences are impressive examples of reflecting these problems to the reader directly.“The Father and Son Relationship”is the main point of this thesis but I try to point out to the general issues belong to African American as well. The structure of the plays lead their dramatic conclusions to be physical and emotional conflict between fathers and sons. By the way, all the problems are based on the slavery system and the reality of Middle Passage.