Türkiye'de vergi kayıp ve kaçakçılığının önlenmesinde muhasebe denetimi ve vergi uygulamalarının etkinliği
Efficiency of accountancy supervisoring and tax controlling in preventation of tax loss and smuggling in Turkey
- Tez No: 99682
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOSUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET Türk vergi sistemi, bu güne kadar yapılan, iptal, ekleme ve göndermelerle karmaşık ve içinden çıkılmaz bir hale gelmiştir. Kayıt Dışı Ekonominin boyutları büyümüş, vergi tabanı vergilendirme meşruiyetini zedeleyecek şekilde küçülmüş ve devlet, gelinen bu noktada ancak yakalayabildiği vergi yükümlülerinden yüksek oranlı vergi alan bir konuma sürüklenmiştir. Yaygınlaşan Fon uygulamaları ile vergi gelirleri olarak tahsili gereken önemli gelirler, Fon şeklinde değişik idare ve hizmetlere aktarılmaktadır. Diğer yandan sıklıkla çıkarılan vergi afları, vergilerini düzenli olarak ödeyen mükellefler aleyhine ayrım yapılması anlamım taşımakta, vergi ahlakuıınjiozulmasma yol açmaktadır. Bu bakımdan gerçekleştirilecek vergi reformunun bir taraftan toplam vergi yükünün arttırması, öte yandan da bu yükün adil bir şekilde bölüşümüzün sağlanması yoluna gidilmesi gerekmektedir. Gerçekten de vergi oranlan gerek gelir üzerinden alınan vergilerde, gerekse tüketim ile servet ve servet transferi üzerinden alınan vergilerde oldukça yüksek bulunmaktadır. Bu husus, vergi kaçırma ve vergiden kaçınma eğilimlerini arttırmaktadır. Devlet bu şekilde sağlayamadığı hasılatı, kamu finansman dengesini koruyabilmek için, Borçlanme ve Özelleştirme gibi istisnai yöntemlere başvurmak suretiyle gelir sağlamaya çalışmaktadır. Ancak bilinmelidir ki, gerek Borçlanme gerekse özelleştirme olgusu, ülkemizde neredeyse gelir açısından vergilendirmenin bir alternatifi haline getirilmiştir. Oysa serbest piyasa Ekonomisinde vergilendirmenin başka bir alternatifi yoktur. Herhangi siyasi bir iktidar Özelleştirmeyi politik bir tercih olarak ortaya koysa bile, vergiye alternatif olması hiçbir şekilde söz konusu olamaz. Kaldı ki, özelleştirme bir kere gelir sağlar, devamlılık arz etmez. Oysa kamu harcamaları için devletin her zaman düzenli gelirlere ihtiyacı vardır. Bu gelirlerin en sağlıklı ve düzenli olanları kuşkusuz vergi gelirleridir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkıs system had become rather complex with cancelations, additions and referencing. The dimensions of unrecord ecomoy had been expanded, the tax base had shrunk as demaging the lawfull of the taxing and the goverment had pushed to a situation that. İt taking high tax rates from the tax players it just catched. The widespread Fund applications and the important incomes which should be revenued are transfered to different administration and services. On the other hand publishing frequent tax forgiveness, is meant unequal treatment against taxpayers who pay their taxes requarly and this leads to make moral spoil. By this way, the tax reform which should be realised will rise the total tax amount, and on the other hand this total tax amount will be distributed lawfully. Really, the tax rates are rather high found both in revenu on income taxes and on consumption and property and property transfer. This matter cause, missing of some taxes and to abrstain from paying taxes. For to the perform the public finance balance to cancel this bad effect the goverment is trying to getting income by borrowing and privation incomes. However both to get mto debt it should be known that, both getting loan income and privation incomes had become an alternative of taxes m our country. But there aren't alternatives of taxing another something m free market economy about taxing. Privation incomes can not be an any alternatives of tax substitute for tax even if any political goverment preferes the privations as a politic choise. Moreover, privation supply mcome once incomes does not contmuity, but has needed regular mcomes for goverment for to making public expenditure. No doupt that, the most healthy and regular of these incomes like tax incomes.