Recognition of otherness in Cane and Native Son
Cane ve Native Son'da ötekilikin farkına varılması
- Tez No: 99685
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM BAŞARIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Siyah insanların Amerika deneyimleri, Kıta' ya getirildikleri günden beri hep acıklı bir hikaye olmuştur. Bunun yanı s ıra trajedilerinin nedenlerinin farkına varmaları da çok uzun zamanlarını almıştır. Siyah entellektüellerden bazıları ^ ötekilik' kavramını bir açıklama olarak kabul ederken diğerleri karşı çıkmıştır. Bu bağlamda bu tez ötekilik ve onun farkına varılması teması altında iki zıt görüşü açıklamaya çalışır. Bu görüşleri açıklamak için seçilen romanlar Jean Toomer' in Cane' i ve Richard Wright' m Native Son' ıdır. Jean Toomer' in Cane' i siyah adamın aşağılığını, ötekiliğini ve beyaz egemen toplumdaki yerini gösteren acıklı hikayelerle dolu olmasına rağmen, Toomer bu gerçeğe karşı çıkar ya da sorgular gibi görünmez. Öte yandan Richard Wright Native Son ' da siyah insanların ötekiliğinin ve aşağılığının arkasındaki nedenleri açıklar. Romanındaki ana karakterin kişisel deneyimlerinin aslında ABD' deki siyahlar için bir an önce fark edilmesi gereken evrensel gerçekler olduğunu vurgular. Sonuç olarak bu çalışmada Cane ve Native Son romanlarının rehberliğinde * ötekilik 'in ideolojik ve politik yapısı incelenmiştir.Although Toomer' s Cane is full of poignant stories that implements Black man's inferiority, otherness and place in white dominated society, Toomer does not seem to reject or question this fact. On the contrary Richard Wright in Native Son explains the motives behind black people's 'otherness' and inferiority. He stresses that the personal experiences of the main character in his novel are in fact the universal truths for black people in the US which should be v recognized' at once. Consequently, 'otherness' with its ideological and political nature is tried to be presented in this work through the guidance of the novels Cane and Native Son.
Özet (Çeviri)