Sıfırdan dokuza kadar sayılar ve aç, kapat, kanal kelimelerini tanıyan kontrol sistemi
  1. Tez No: 2270
  2. Yazar: GÖKHAN DINDIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ERDENER ILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
IV ÖZET Ses ve ses tanıma çalışmalarına aktif bir şekilde girmek, aynı zamanda bunu uygulamaya dökmek amacıyla bir ses tanıma sisteminin yapımı düşünül müştür. Hedef kelimeler olarak, sıfıı - dokuz arası sayılar ve aç, kapat, kanal komutları seçilmiştir. Sistemin bu ses girdilerini tanıyarak, ilgili cihaz için açma-kaparna kontrolü yapması sağlanmıştır. Ses tanıma sistemi, tip olarak boşluklarla sınırlandırılmış (izoleli) kelime tanıyan bir sis temdir ve sıfır geçiş analizi kullanmaktadır. Para metreler tek bir konuşmacıya göre ayarlanmıştır. Kul lanı lan. algoritmalar, uygun bir mikrobilgisayar yapıldığında sürekli kelime tanıyan bir sistem için aynen kul lanı lab i lecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Speech and speech recognition studies is aimed. It is also thought that a speech recognition system design is accomplished. As target words ; the numbers between zero and nine, on, o-f-f and channel orders are chosen. The sysitem is designed so that it recogni zets these" voice data and it controls the related equipment by on and o-f-f. The speech recognition system is an Isolated- word Recognation System. It uses zero crossing analyse method. The parameters arm calibrated according to a single speaker. The algorithms used can be implemented to a system which recognizes words continuously if an appropriate microcomputer is designed.