Sosyal medya okuryazarlığı ve bilgi denetimi: Ergenlik dönemindeki bireylerin sosyal medyadaki bilgi kaynaklarını değerlendirme ve yönetme becerilerine yönelik fenomenolojik bir çalışma
Social media literacy and information control: A phenomenological study on adolescents' proficiency in assessing and managing information sources on social media
  1. Tez No: 996851
  2. Yazar: ECE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CINGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijital çağın hızlı gelişimi bağlamında ergenlik dönemindeki bireylerin sosyal medyada bilgiye erişme, paylaşma ve değerlendirme biçimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Kahramanmaraş'ta bir meslek lisesinde öğrenim gören halkla ilişkiler bölümü öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma yöntemi desenlerinden fenomenoloji deseni benimsenmiş ve veri toplama sürecinde öğrencilerin sosyal medya kullanım alışkanlıkları, deneyimleri ve bilinç düzeyleri görüşmeler aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırmada ayrıca öğrencilerin medya okuryazarlığı eğitimi almış olmaları, sosyal medya kullanımında bilinçli davranış geliştirme ve eleştirel düşünme düzeylerini anlamada önemli bir unsur olarak ele alınmıştır. Elde edilen veriler, MAXQDA programı kullanılarak tematik olarak kodlanmış ve analiz edilmiştir. Bulgular, medya okuryazarlığı eğitimi almış olan üst sınıf öğrencilerinin sosyal medya kullanımında daha bilinçli davranışlar sergilediğini, eğitim almayan öğrencilerin ise bu konuda daha sınırlı bir farkındalığa sahip olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar, öğrencilerin medya okuryazarlığı eğitimleri ile dijital ortamlarda bilgiye erişme ve değerlendirme becerileri arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma, dijital okuryazarlık ve eleştirel medya bilinci çerçevesinde değerlendirildiğinde, ergenleri sosyal medya deneyimlerinin bilinçlendirilmesinin ve rehberlik edilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the manners in which adolescents' access, share, and evaluate information on social media within the context of the rapid development of the digital age. The research was conducted on Public Relations students at a vocational high school in Kahramanmaraş. A qualitative research method was adopted and in the data collection process, students' social media usage habits, experiences, and levels of awareness were assessed through interviews. The research also considered the students' prior media literacy education as a significant factor in understanding their development of conscious behavior and critical thinking levels in social media use. The collected data were thematically coded and analyzed through the MAXQDA program. The findings demonstrate that 11th and 12th-grade students who had received media literacy education display more conscious behaviors in their social media use, whereas students without this type of education had more limited awareness in this regard. These results reveal a relationship between the students' media literacy education and their skills in accessing and evaluating information in digital environments. When evaluated within the framework of digital literacy and critical media awareness, the research emphasizes the significance of raising awareness and providing guidance for adolescents' social media experiences.