Rusya ve Bağdat Demiryolu: Yarbay Tomilov'un“Bağdat Demiryolu”Raporu (Eser tercümesi, tahlili ve tenkiti)
Russia and Baghdad Railway: Lieutenant Colonel Tomilov's Baghdad Railway Report (Translation of the work, its analysis and critique)
- Tez No: 996852
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Sanayi Devrimi sonrası buharlı makinelerin yaygın kullanılmaya başlamasıyla birlikte ulaşımda köklü yenilikler yaşandı. Kara bağlantılarının önem kazandığı bu dönemde demiryolları ilk defa İngiltere'de kullanılmaya başlandı. Daha sonrasında 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren tüm dünyada demiryolu yapımı hız kazandı. Osmanlı Devleti yaşanan gelişmeleri yakından takip ederek demiryolu projelerine yöneldi. Ancak Osmanlı Devleti, Sultan II. Abdülhamid döneminden itibaren devletin içinde bulunduğu durumdan kaynaklı olarak kendi sermayesiyle demiryolu inşa edebilecek güçte değildi. Bu dönemde Almanya ile yakınlaşan Osmanlı Devleti, Doğu ve Batı arasında bir köprü vazifesi görecek olan Bağdat Demiryolu imtiyazını Almanlara verdi. Demiryolu hattı İstanbul'dan başlayarak İzmit, Eskişehir, Ankara, Konya, Adana, Diyarbakır, Musul, Bağdat, Basra istikametinde ilerleyecekti. Almanlara verilen imtiyaz sonrasında diğer büyük devletler bu duruma karşı çıktılar. En büyük tepki ise Rusya'dan geldi. Rusya, Bağdat Demiryolu Projesi'ni güney sınırlarının güvenliği için bir tehlike olarak görmekteydi. Bu yüzden Yarbay Tomilov'u Bağdat Demiryolu Hattı'nın güzergahını incelemek üzere görevlendirdi. Zira bu görevlendirmenin en önemli amacı Bağdat Demiryolu'nun Rusya açısından doğuracağı sonuçları belirlemek ve bu çerçevede Osmanlı Devleti ve Almanya için taşıdığı önemi değerlendirmek ve Osmanlı kuvvetlerinin Kafkas sınırına intikal hızına etkisini tespit etmekti. Yarbay Tomilov'un bölgeye bizzat gelerek hazırladığı raporlar bir araya getirilerek ''Otçot o Poyezdke po Aziyatskoy Turtsii'' adlı eser hazırlandı ve 1907 yılında basıldı. Hazırlamış olduğumuz yüksek lisans tezimizde 1907 yılında basılmış olan bu eserin“Bağdat Demiryolları”bölümü aslından tercüme edilmiş ve yayımlanmış olan bu raporun tahlil ve tenkidi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Following the Industrial Revolution, the invention of steam engines significantly facilitated the access of Western powers to Eastern ports and trade routes. For Western countries, the shortest and most strategic routes to the East passed through the Mediterranean and the Persian Gulf. During this period, as overland connections gained importance, railways were first introduced in England. In the second half of the nineteenth century, the importance attached to railway construction increased considerably. Through the development of railways, both economic and military activities accelerated, granting a substantial advantage to nations possessing railway networks over those without them. Situated at the crossroads between East and West, the Ottoman Empire occupied a geopolitically strategic position. The initiation of railway projects within the Empire aimed not only to facilitate military transportation and administration but also to promote economic development. Beginning with the reign of Sultan Abdulhamid II, the Ottoman Empire pursued a policy of balance based on the rivalry among the Great Following the Industrial Revolution, significant changes occured with the widespread use of steam engines. In that period when land connections gained increasing importance, railways were first introduced in England. Thereafter, railway construction gained momentum across the world from the second half of the 19th century. The Ottoman Empire, by closely following the developments, focused on railway projects. However, from the reign of Sultan Abdulhamid II, the Ottoman Empire had not economical power to construct railways with its own capital due to the state's existing circumstances. The Ottoman Empire granted the Baghdad Railway concession to Germany, which served as a bridge between East and West, as part of its rapprochement with Germany. The railway route was planned to run from Istanbul through İzmit, Eskişehir, Ankara, Konya, Adana, Diyarbakır, Musul and Bağdat, proceeding in the direction of Basra. Following the concession which was granted to the Germans, the other powerful empires opposed this arrangement with Russia expressing the strongest opposition. Russia viewed the Baghdad Railway Project as a threat to the security of its southern borders. Therefore, it assigned Lieutenant Colonel Tomilov to examine the route of the Baghdad Railway Line. The primary purpose of this assignment was to determine the consequences of the Baghdad Railway for Russia, to assess its importance for the Ottoman Empire and Germany, and to determine its impact on the speed of Ottoman forces' movement to the Caucasus border. The reports prepared by Lieutenant Colonel Tomilov, who personally visited the region, were compiled into a work entitled“Otçot o Poyezdke po Aziyatskoy Turtsii”, published in 1907. In this master's thesis, the“Baghdad Railways”section of this 1907 work has been translated from the original, and an analysis and critique of the puplished report has been provided.