Düzlem çerçevelerin güncel metasezgisel algoritmalarla optimum tasarımı
  1. Tez No: 996921
  2. Yazar: MERT TURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKERİM ERGÜT, DR. BETÜL ÜSTÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, düzlem çerçeve sistemlerin optimum tasarımı, literatürde yeni bir metasezgisel algoritma olan Dhole Optimizasyon Algoritması (DOA) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, henüz yapı mühendisliği alanında sınırlı sayıda uygulaması bulunan DOA'nın, kısıtlı ve karmaşık yapısal optimizasyon problemlerindeki performansını incelemek ve elde edilen sonuçları yaygın olarak kullanılan Parçacık Sürü algoritması (PSO) ile karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Bu kapsamda, farklı geometrik özelliklere ve yükleme koşullarına sahip üç farklı düzlem rijit çerçeve modeli ele alınmıştır. İncelenen çerçeve sistemler; iki açıklıklı üç katlı rijit çerçeve, üç açıklıklı dört katlı rijit çerçeve ve iki açıklıklı sekiz katlı rijit çerçeve olarak tanımlanmıştır. Her bir yapı modeli için, minimum ağırlık hedefi doğrultusunda optimum kesit dağılımları belirlenmiş; gerilme, yer değiştirme ve yönetmelik esaslı kısıtlar dikkate alınarak kısıtlı optimizasyon problemi formüle edilmiştir. Yapısal analizler ile optimizasyon algoritmaları bütünleşik bir şekilde yürütülmüştür. Buna ek olarak, algoritmaların yalnızca yapısal sistemler üzerindeki değil, aynı zamanda standart mühendislik tasarım problemlerindeki performanslarını değerlendirmek amacıyla literatürde yaygın olarak kullanılan bazı mühendislik tasarım problemleri de çözülmüştür. Bu sayede, DOA ve PSO algoritmalarının yakınsama davranışları, çözüm kalitesi, hesaplama kararlılığı ve tekrar edilebilirlikleri karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, Dhole Optimizasyon Algoritmasının hem düzlem çerçeve optimizasyon problemlerinde hem de mühendislik tasarım problemlerinde rekabetçi ve güvenilir sonuçlar üretebildiğini göstermektedir. Çalışma, DOA'nın yapı mühendisliği alanındaki uygulanabilirliğini ortaya koyarak, literatüre yeni ve güncel bir algoritmanın yapısal optimizasyona entegrasyonu açısından katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the optimum design of planar frame systems is investigated using the Dhole Optimization Algorithm (DOA), a recently introduced metaheuristic algorithm in the literature. The primary objective of this study is to evaluate the effectiveness of DOA in solving constrained and complex structural optimization problems, for which applications in structural engineering remain limited, and to comparatively assess its performance against the well-established Particle Swarm Optimization (PSO). Within this scope, three planar rigid frame systems with different geometric configurations and loading conditions are examined. The considered structural models include a two-bay three-story rigid frame, a three-bay four-story rigid frame, and a two-bay eight-story rigid frame. For each frame model, optimum cross-section distributions are determined with the objective of minimizing the total structural weight. Stress limitations, displacement constraints, and code-based requirements are incorporated into the optimization formulation, resulting in a constrained structural optimization problem. Structural analyses and optimization procedures are conducted in an integrated framework. Furthermore, to evaluate the performance of the algorithms beyond structural systems, several standard engineering design optimization problems commonly reported in the literature are also solved. This enables a comprehensive comparison of the DOA and PSO algorithms in terms of convergence behavior, solution accuracy, computational robustness, and repeatability. The obtained results indicate that the Dhole Optimization Algorithm is capable of producing competitive and reliable solutions for both planar frame optimization problems and benchmark engineering design problems. The findings of this study demonstrate the applicability of DOA in structural engineering applications and contribute to the literature by introducing a novel and up-to-date metaheuristic algorithm for structural optimization purposes.