Curriculum suggestions for the course of English as a foreign language to young learners in English teacher education departments in Türkiye
Türkiye'deki İngiliz dili eğitimi bölümlerinde çocuklara yabancı dil olarak İngilizce öğretimi dersi için müfredat önerileri
  1. Tez No: 996922
  2. Yazar: ECE GÜRASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM SONER SÜTÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de erken yaşta yabancı dil eğitimine verilen önemin artması, İngilizce Öğretmenliği (ELT) programlarında“Çocuklara Yabancı Dil Öğretimi”(TEYL) dersinin zorunlu ders olarak eklenmesine yol açmıştır. Ancak bu dersin, öğretmen adaylarını küçük yaş gruplarına İngilizce öğretimi konusunda ne derece yeterli ve etkili biçimde hazırladığına ilişkin soru işaretleri devam etmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, TEYL dersinin mevcut yapısını değerlendirmek, dersin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek ve ders içeriği ile materyallerine ilişkin iyileştirme önerileri sunmaktır. Bu değerlendirme, dersi yürüten öğretim elemanlarının görüşleri doğrultusunda yapılmıştır. Araştırma, nitel bir durum çalışması desenine dayanmaktadır. Çalışmanın örneklemini, üç devlet ve üç vakıf üniversitesinde TEYL dersini veren dokuz öğretim elemanı oluşturmaktadır. Veriler, öğretim elemanlarıyla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Görüşme verileri içerik analizi ile çözümlenmiş, kod ve temalar oluşturulmuştur. Bulgular, TEYL derslerinin teorik ve uygulamalı bileşenlere sahip olmasına rağmen büyük ölçüde kuramsal ağırlıklı yürütüldüğünü ve uygulama fırsatlarının sınırlı olduğunu göstermektedir. Uygulama eksiklikleri; mikro öğretim, genişletilmiş öğretim uygulamaları ve sınıf gözlemi gibi etkinliklerin yetersizliği şeklinde ortaya çıkmaktadır. Öğretim elemanları, ders materyallerinin büyük ölçüde teorik olduğunu, uygulamaya dönük örnekler, özgün videolar ve etkinlik temelli içeriklerin ise yetersiz kaldığını belirtmiştir. Dersin özellikle uygulamaya hazırlık ve küresel yeterlikler ve 21. yüzyıl becerileri açısından öğretmen adaylarının ihtiyaç ve beklentilerini tam olarak karşılamadığı ifade edilmiştir. Katılımcılar, teorinin sistematik biçimde uygulama ile harmanlandığı daha dengeli bir müfredatın gerekliliğini; drama, oyun, hikâye anlatımı, teknoloji destekli etkinlikler ve alternatif öğrenci merkezli yaklaşımların derse entegre edilmesini güçlü biçimde vurgulamıştır. Bu bulgular doğrultusunda çalışma, TEYL dersinin genç öğrenenlerin gelişimsel özellikleri ve öğretmen adaylarının mesleki gereksinimleriyle daha uyumlu hâle getirilmesi için kapsamlı bir revizyon gerektirdiği sonucuna varmıştır. Araştırma, dersin pedagojik yapısına yönelik olarak uygulama temelli bileşenlerin artırılması, materyallerin çeşitlendirilmesi ve çağdaş pedagojik yaklaşımların entegrasyonuna ilişkin öneriler sunmakta; böylece çocuklara İngilizce öğretimi alanında öğretmen yetiştirme programlarının niteliğine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
“Teaching English to Young Learners”(TEYL) has been included as a compulsory course in English Language Teaching (ELT) programs as a result of Türkiye's growing emphasis on early foreign language instruction. However, questions remain regarding the adequacy and effectiveness of this course in preparing teacher candidates for teaching young learners (YL). The primary purpose of this current research is to evaluate the structure of the TEYL course, to determine its advantages and disadvantages, and to propose improvements for the course content and materials based on the views of course instructors. The research adopts a qualitative case study design. The sample consists of nine instructors teaching TEYL in three state and three foundation universities. Data were collected through semi-structured interviews with the instructors. The interview data were analyzed through content analysis, and codes and themes were generated. The findings show that, although TEYL courses formally include both theoretical and practical components, they remain largely theory-oriented and provide limited opportunities for practicum, micro- and extended teaching practices, and classroom observation. Instructors reported that course materials are mostly theoretical and that resources with practical examples, authentic videos, and hands-on activities are insufficient. The course was generally perceived as not fully meeting teacher candidates' needs and expectations, particularly in terms of practical readiness and global readiness in relation to 21st-century skills. It was suggested by the participants that there should be a more integrated approach to the courses so that theory and practice are not taught in isolation from one another, and, in addition, skills that are pertinent to the twenty-first-century, drama, games, storytelling, technology usage, and alternative learner-centered approaches are included. Therefore, the present study concludes that the TEYL course is in need of considerable improvement in order to be more responsive to the potential and needs of young learners and the teacher candidates. The study offers pedagogical suggestions to increase practice-based components, diversify materials, and incorporate contemporary pedagogical approaches, thereby contributing to the improvement of teacher education programs in the field of TEYL.