Essays on energy efficiency and environmental policy
Enerji etkinliği ve çevre politikaları üzerine makaleler
- Tez No: 996934
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET KASMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Enerji, Ekonometri, Economics, Energy, Econometrics
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, OECD ve AB üye ülkeleri grubunda çevre mevzuatının yeşil teknoloji üzerindeki etkisini inceleyen iki adet birbiriyle ilişkili makaleden oluşmaktadır. İlk makale, 2000-2019 dönemi boyunca AB üyesi olan ve olmayan OECD ülkeleri için çevresel teknik verimliliği (ETE) ve teknoloji açığı oranını (TGR) SMFA kullanarak incelemektedir. Ayrıca çalışma, β-, σ-yakınsama ve kulüp yakınsama testlerini kullanarak TGR'nin yakınsama özelliklerini araştırmaktadır. TGR ve ETE analizleri, AB üyesi OECD ülkelerinin AB dışı ülkelerden daha iyi performans gösterdiğini ortaya koymaktadır. Yakınsama sonuçları OECD ülkeleri genelinde TGR yakınsamasının varlığını göstermektedir. Kulüp yakınsama bulguları, OECD ülkeleri genelinde TGR puanları için iki yakınsama kulübünün varlığını ortaya koymaktadır. İkinci makale, 1995-2021 dönemi boyunca AB üye ülkelerinde REC'ın mekansal yakınsaması üzerindeki çevresel politikaların etkisini mekansal ekonometrik modeller kullanarak incelemektedir. Mutlak mekansal β-yakınsama testi sonuçları, AB ülkelerinde REC'de mekansal yakınsamanın varlığını göstermektedir. Koşulsuz yakınsama sonuçları ise, temel çevresel değişkenlerin yakınsama hızı üzerinde çok yönlü bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Genel sonuçlar, standart çevre politikalarının enerji teknolojilerini teşvik etmede etkili olduğunu doğrulamaktadır. Bununla birlikte, yeşil enerji altyapısı olmadan, bu politikalar hedeflenen enerji dönüşümü için yeterli olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
This research comprises two interrelated articles that examine the effect of environmental legislation on green technology within a group of OECD and EU member nations. The first essay examines the environmental technical efficiency (ETE) and the technology gap ratio (TGR) for the EU-member and non-EU member OECD countries over the period 2000-2019, using SMFA. The paper investigates the convergence characteristics of the TGR, using β-, σ-convergence, and club convergence tests. The TGR and ETE analysis indicate that EU-OECD countries outperform than the OECD non-EU. The convergence results denotes the presence of TGR convergence across OECD countries. Lastly, the club convergence findings reveal the presence of two convergence clubs across the OECD countries for TGR scores. The second essay investigates the influence of environmental policies on the spatial convergence of renewable energy consumption (REC) across EU member countries over the period 1995-2021, using spatial econometric models. The absolute spatial β-convergence test results indicate the existence of spatial convergence in REC across EU countries. In a conditional context, the results indicate that the key environmental exogenous variables have a multifaceted effect on convergence speed. Overall results of the thesis confirm the positive effectiveness of uniform environmental policies in promoting energy technologies. However, without the green energy infrastructure, these policies are not sufficient for the energy transition.