Three essays on energy and environmental economics
Enerji ve çevre ekonomisi üzerine üç makale
  1. Tez No: 697266
  2. Yazar: MUHAMMED ŞEHİD GÖRÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TANAS KARAGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu tez, OECD ülkeleri için enerji ve çevre ekonomisi üzerine üç bağımsız ampirik makaleden oluşmaktadır. İlk makale, 1995-2012 yılları için 26 OECD ülkesinde, panel veri teknikleri aracılığıyla, çevre politikası katılığı endeksinin (EPS) (ve alt bileşenlerinin) doğrudan yabancı yatırım girişleri üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bulgulara göre uzun dönemde değişkenler birlikte hareket etmektedir. Ayrıca, EPS ve piyasa-dışı EPS'deki artışın bu ülkelerdeki doğrudan yabancı yatırım girişlerini azalttığı tespit edilmiştir. İkinci makalenin üç ana amacı vardır: a) 1971-2018 yılları arasında 27 OECD ülkesi için ayrıştırma analizi yoluyla enerji yoğunluğu, enerji verimliliği ve aktivite endekslerini oluşturmak, b) hem keskin hem de yumuşak kırılmaları dikkate alan güncel panel veri teknikleri aracılığıyla enerji verimliliği endeksinin stokastik yakınsama davranışını tespit etmek, c) bu üç enerji endeksinin gelir ve fiyat esnekliklerini tahmin etmek. Ampirik bulgularımız, OECD ülkelerindeki enerji yoğunluğundaki bir iyileşmenin ekonomik kompozisyondaki bir değişiklikten ziyade enerji verimliliğindeki artışa bağlanabileceğini göstermektedir. Ayrıca bulgular, birçok ülkenin enerji verimliliği endeksinin OECD ortalamasına yakınsamadığını göstermektedir. Bununla birlikte, çoğu ülke için kişi başına gelir düzeyinin hem enerji yoğunluğu endeksini hem de enerji verimliliği endeksini olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Son makale, 1971-2016 döneminde 27 OECD ülkesi için yapay öğrenme tekniklerini kullanarak gelir düzeyi, enerji tüketimi, küreselleşme düzeyi ve kentleşmenin kişi başına ekolojik ayak izi üzerindeki etkisini incelemektedir. Ampirik sonuçlar, petrol ürünleri tüketimi, elektrik tüketimi ve gayri safi yurtiçi hasılanın modelimiz için en önemli değişkenler olduğunu göstermektedir. Bu bulguların, uygun enerji ve çevre politikalarının tasarlanmasında hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler için önemli katkıları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three independent empirical essays on energy and environmental economics for OECD countries. The first paper explores the impacts of environmental policy stringency index (EPS) (and its subcomponents) on FDI inflows through novel panel data techniques in 26 OECD countries covering 1995-2012. According to findings, variables move together in the long-run. Besides, we find that an increase in aggregate EPS and non-market EPS decrease FDI inflows in these countries. The second essay has three main aims: a) constructing an energy intensity, energy efficiency, and activity indexes through the decomposition analysis for 27 OECD countries for 1971-2018, b) detecting the stochastic convergence behavior of energy efficiency index through recent panel data techniques that consider both sharp and smooth breaks, and c) estimating the income and price elasticities of these three energy indexes. Our empirical findings demonstrate that an improvement in the energy intensity can be attributed to the increase in energy efficiency rather than a change in economic composition in OECD countries. Besides, the findings show that most of the countries' energy efficiency index does not converge to the OECD average. We also find that per capita income level negatively affects both the energy intensity index and the energy efficiency index for most countries. The last paper examines the impact of income level, disaggregated energy consumption, types of globalization level, and urbanization on per capita ecological footprint by utilizing machine learning techniques for 27 OECD countries during 1971-2016. The empirical results exhibit that oil product consumption, electricity consumption, and GDP are the most significant variables for our model. These findings have important implications for both developed and developing countries for designing proper energy and environmental policies.