Orta preterm bebeklerde anne sütü güçlendirmesinin ekstrauterin büyüme ve metabolik kemik hastalığı insidansı üzerine etkisi
Effect of human milk fortification on extrauterine growth and the incidence of metabolic bone disease in moderate preterm infants
- Tez No: 996944
- Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ ARSLANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Orta preterm (doğumda gestasyon yaşı: 32–34 hafta) doğmuş olmanın okul çağında nörokognitif gelişim geriliği ve davranışsal sorunlar açısından risk oluşturduğu bilinmektedir. Bu riskin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde (YYBÜ) optimal beslenmenin sağlanması ve büyümenin iyileştirilmesi ile azaltılabileceği gösterilmiş olmasına rağmen, bu bebeklerin beslenmesine ilişkin net bir uzlaşı yoktur. Özellikle anne sütü alan orta preterm bebeklerde anne sütü güçlendirmesinin hastane yatışı sırasındaki büyüme ve postnatal büyüme geriliği üzerine etkisini inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, doğumda gestasyon yaşı 32–34 hafta arasında olan prematüre bebeklerde anne sütü güçlendirmesinin YYBÜ'de büyüme, postnatal büyüme kısıtlılığı ve metabolik kemik hastalığı gelişimi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Retrospektif kesitsel olarak planlanan bu çalışmaya, 01.01.2020–30.06.2025 tarihleri arasında YYBÜ'de yatarak tedavi görmüş ve 32–34. gestasyon haftasında doğmuş 151 prematüre bebek dahil edilmiştir. Veriler elektronik kayıt sistemi (Nucleus) üzerinden ve gerektiğinde yazılı hasta dosyaları ile hemşire gözlem notlarından elde edilmiştir. Bebeklerin doğumdaki demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri ve z-skorları; maternal hastalıklar ve gestasyonel patolojiler; YYBÜ'de gelişen majör morbiditeler ve beslenmeye ilişkin parametreler, YYBÜ yatışı sırasında büyüme hızları, taburculukta antropometrik ölçümler, z-skorları ve ağırlık, boy ve baş çevresi z-skor değişimleri değerlendirilmiştir. Postnatal büyüme kısıtlılığını değerlendirmek amacıyla ekstrauterin büyüme kısıtlılığı (EUBK) sıklığı ve ağırlık z-skorunda >1 düşüş görülme oranı 14 kullanılmıştır. Anne sütü güçlendirmesinin büyüme ve büyüme kısıtlılığı üzerine etkileri analiz edilmiştir. Tüm grupta taburculukta ağırlık, boy ve baş çevresi için ortalama z-skor değişimlerinin negatif olduğu saptanmıştır (sırasıyla −0,6±0,9; −0,8±0,6 ve −0,6±0,9). Postnatal büyüme yetersizliği sıklığının oldukça yüksek olduğu görülmüştür. Postnatal büyüme kısıtlılığını gösteren iki göstergenin sıklığı; (i) ağırlık z-skor düşüşünün >1 olması %37,0 ve (ii) EUBK sıklığı %42,4 olarak saptanmıştır. Anne sütü güçlendirilmesi uygulanan grupta doğum ağırlığı, boy ve baş çevresi ölçümleri ile z-skorlarının güçlendirme uygulanmayan gruba göre anlamlı derecede daha düşük olduğu görülmüştür (tüm karşılaştırmalar için p=0,000). YYBÜ yatışı sırasında büyüme parametreleri karşılaştırıldığında; güçlendirme grubunda doğum ağırlığına ulaşma süresinin anlamlı derecede daha kısa olduğu (9,5±3,9 gün vs 10,4±4,6 gün; p=0,036) ve yatış süresince büyüme hızlarının daha yüksek olduğu görülmüştür (BH1: 8,2±4,8 vs 4,4±4,6 g/kg/gün; p=0,000, BH2: 10,1±5,0 vs 5,9±10,7 g/kg/gün; p=0,000). Daha küçük ve SGA bebekler güçlendirildiği için; EUBK sıklığı da bu grupta daha yüksek saptanmıştır (%69,1 vs %11,1, p=0,000). Buna karşılık postnatal büyümenin daha dinamik ve değerli göstergesi olan vücut ağırlığı z-skorunda >1 düşüş görülmesi sıklığı güçlendirilmeyen bebeklerde anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (%47,1 vs %28,4, p=0,017). Güçlendirme başlangıç günü ile doğum ağırlığına ulaşma günü ve yatış süresi arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir korelasyon saptanmıştır. Bildiğimiz kadarıyla alanında ilk olan çalışmamızda; orta preterm bebeklerde postnatal büyüme yetersizliğinin hala çok önemli bir problem olduğu görülmüştür. Anne sütü güçlendirmesi YYBÜ'deki yatış sırasındaki büyümeyi olumlu yönde etkilemiştir. Ancak güçlendirme EUBK sıklığını azaltamamıştır. Bu bulgular orta preterm bebeklerde daha etkili güçlendirme stratejilerinin geliştirilmesi ve beslenme uygulamalarının yeniden değerlendirilmesi gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Moderate preterm birth (gestational age at birth: 32–34 weeks) is known to be associated with an increased risk of neurocognitive developmental delay and behavioral problems at school age. Although it has been shown that this risk can be reduced by optimizing nutrition and improving growth during the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) stay, there is no clear consensus regarding the nutritional management of these infants. In particular, there are no studies evaluating the effect of human milk fortification on in- hospital growth and postnatal growth restriction in moderate preterm infants receiving human milk. The aim of this study was to evaluate the effects of human milk fortification on growth, postnatal growth restriction, and the development of metabolic bone disease in preterm infants born between 32 and 34 weeks of gestation during their NICU stay. This retrospective cross-sectional study included 151 preterm infants born between 32 and 34 weeks of gestation who were hospitalized in the NICU between 01.01.2020 and 30.06.2025. Data were obtained from the electronic medical record system (Nucleus) and, when necessary, from written patient files and nursing observation notes. Demographic characteristics at birth, anthropometric measurements and z-scores, maternal diseases and gestational pathologies, major morbidities developing during the NICU stay, nutritional parameters, growth velocities during hospitalization, anthropometric measurements at discharge, z-scores, and changes in weight, length, and head circumference z-scores were evaluated. The frequency of extrauterine growth restriction (EUGR) and the proportion of infants with a decrease in weight z-score >1 were used to assess postnatal growth 16 restriction. The effects of human milk fortification on growth and postnatal growth restriction were analyzed. In the overall cohort, the mean changes in z-scores for weight, length, and head circumference at discharge were negative (−0.6±0.9, −0.8±0.6, and −0.6±0.9, respectively). The prevalence of postnatal growth failure was found to be quite high. The frequencies of the two indicators of postnatal growth restriction were: (i) a decline in weight z-score >1 in 37.0% and (ii) EUGR in 42.4%. In the group receiving human milk fortification, birth weight, length, and head circumference measurements and their corresponding z-scores were significantly lower than in the group that did not receive fortification (p=0.000 for all comparisons). When growth parameters during NICU hospitalization were compared, the time to regain birth weight was significantly shorter in the fortification group (9.5±3.9 days vs 10.4±4.6 days; p=0.036), and growth velocities during hospitalization were higher (BH1: 8.2±4.8 vs 4.4±4.6 g/kg/day; p=0.000, BH2: 10.1±5.0 vs 5.9±10.7 g/kg/day; p=0.000). Since smaller and SGA infants were more likely to receive fortification, the frequency of EUGR was also found to be higher in this group (69.1% vs 11.1%; p=0.000). In contrast, the frequency of a decline in body weight z-score >1, which is considered a more dynamic and valuable indicator of postnatal growth, was significantly higher in infants who did not receive fortification (47.1% vs 28.4%; p=0.017). A statistically significant positive correlation was found between the day of fortification initiation and both the day of regaining birth weight and the length of hospital stay. To our knowledge, in this study, which is the first in its field, postnatal growth failure remains a very important problem in moderate preterm infants. Human milk fortification positively affected growth during NICU hospitalization. However, fortification did not reduce the frequency of EUGR. These findings suggest that more effective fortification strategies should be developed and nutritional practices should be re-evaluated in moderate preterm infants.