Taburculuk sırasında ekstrauterin büyüme geriliği saptanan prematüre bebeklerde risk faktörlerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of risk factors in premature babies with extrauterine growth retardati̇on at discharge
- Tez No: 746613
- Danışmanlar: PROF. DR. METE AKISÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Giriş -Amaç: Tüm dünyada üzerine odaklanılan sorunlardan biri prematüre bebeklerde ekstrauterin büyüme geriliği (EUBG) dir. EUBG, taburculuk sırasındaki vücut ağırlığının, büyüme eğrilerine göre 10 persantilin altında veya z skorunda 2 SD 'den daha fazla düşme olarak tanımlanmaktadır. EUBG gelişiminde rol oynayan risk faktörlerinin belirlenmesi ve erken tanınması sayesinde alınabilecek yeterli önlemler, prematüre bebeğin sağlıklı büyüme ve gelişiminin sağlanmasına katkı sağlayacaktır. Bu bağlamda çalışmadaki primer amacımız prematüre bebeklerin ünitemiz protokollerince optimal beslenme desteği altında EUBG oranını saptamak, risk faktörlerini belirlemek ve izlemde EUBG gelişebilecek riskli grubun saptanması için ek belirteçlerin bulunmasını sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde Ocak 2020-Aralık 2020 tarihleri arasında 12 aylık süreçte yatarak izlenen < 34 hafta ve/veya vücut ağırlığı
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Extrauterine growth retardation (EUGR) in premature babies is one of the important problems that focused on neonatalogy. EUGR is defined as decreased in body weight at discharge below the 10th percentile on growth curves or more than 2 SD in z- score. It is clear that early recognition and prevent to develop of risk factors absolutely would contribute to healthy growth of premature babies. We aimed to not only determine EUGR ratio and risk factors in preterm babies that has been hospitalized in our neonatalogy unite under optimal nutrition protocols, but also to describe new parameters that can point out to risky group in terms of EUGR development. Materials and Methods: Between January 2020- December 2020 for