Prematüre bebeklerde anne sütü protein içeriğinin gestasyonel haftaya ve postnatal haftaya göre değişimi
Human milk protein content change in prematüre babies according to gestational week and postnatal week
  1. Tez No: 341749
  2. Yazar: KAMİLE OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amerikan Pediatri Akademisi anne sütünün prematüre bebekler için tercih edilen bir beslenme tipi olduğunu belirtmiştir. Ayrıca anne sütü protein düzeyleri; ölçüm yöntemlerine, gebelik haftasına ve postnatal yaşa ve laktasyonunun dönemine göre değişmektedir. Prematüre doğan bebeklerde protein desteği konusunda hem pratik kullanımda sıkıntıların olması (ayarlanabilir, hedefe yönelik), hem de intrauterin büyüme hızına erişilemediğinden bu çalışma planlandı. Bu çalışmanın amaçları; Gebelik haftasına göre ayrılan üç grupta (küçük-orta-geç prematüre); anne sütü protein düzeylerinin doğum sonrası beş hafta boyunca değişimini saptamak, prematüre anne sütünün protein içeriğinin gebelik haftası, postnatal yaş, ve emzirmenin safhasına göre değişimini gösteren persentil eğrileri oluşturmak ,prematüre bebeklere yapılacak protein desteğine karar vermede bu persentil eğrilerinin kullanılması ile güncel uygulamayı karşılaştırmaktır. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ve Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi? sinde doğmuş olan 108 preterm bebeğin 1. haftadan başlayarak 5 hafta boyunca haftada bir anne sütü örnekleri alınmıştır. 108 prematüre bebeğin 5 hafta boyunca vücut ağırlıkları aldıkları anne sütü/formula miktarları her gün, aldıkları ek enteral protein/ güçlendirici destekleri, 1. ve 3. haftadaki BUN ve albumin/ prealbumin değerleri kaydedilmiştir. Çalışma 41 kız,67 erkekten oluşan 108 prematüre bebekten oluşan grupla gerçekleştirilmiştir. Prematüre bebekler gestasyonel hafta derecesine göre 23-31/6. gestasyonel hafta (49 bebek), 32-34 gestasyonel hafta (32 bebek), 34/1-36/6 gestasyonel hafta 27 bebek olarak ayrılmıştır. Gestasyonel haftaya göre ayrılmış 3 grupta da anne sütü protein içeriği 1. haftada en yüksek bulunmuştur (23-31/6 gestasyonel haftada mean 2,29±0,84;32-34 gestasyonel haftada 2,25±0,689; 34/1-36/6 gestasyonel haftada 2,37±0,669). Tüm anne sütlerinde protein düzeyi postnatal yaş ilerledikçe istatistiksel anlamlı olarak azalmaktadır. Prematüre bebeklerde anne sütü ve ek protein desteği ile verilen toplam protein desteğimiz AAP ve ESPGAN? ın önerilerinin altındadır .
Özet (Çeviri)
American Academy of Pediatrics states that human milk is the preferred way of nutrition for preterm babies. Also human milk protein content changes according to laktational stage, gestational age , postnatal age and human milk measurement method. Because of the reason that there is no practical way of human milk fotification (adjusted and targeted fortification ) and growth rate in utero cann?t be reached postpartum, we planned this study. The goal of this study is in prematüre babies arranged according to gaestational age to find change of human milk protein in 5 postnatal week, to drive percentiles of change of human milk according to postnatal age ,gestational week, laktational stage, to help using of these percentiles to optimize human milk fortification. The human milk of preterm babies born in Gazi University Hospital and Sami Ulus Women and Child Hospital was collected one sample each week starting from first week until fifth week. During 5 week , weight , amount of human milk ,formula, human milk fortifiction status were noted. In the study there were 41 girls and 67 boys. In the first preterm grup 23-31/6. gestational week there were 49 babies, in 32-34 gestationl week grup there were 32 babies, in the last gup 34/1-36/6 gestational week there were 27 babies In all grups human milk protein level was highest in the first week (23-31/6 gestational week mean 2,29±0,84;32-34 gestational week 2,25±0,689; 34/1-36/6 gestational week 2,37±0,669). In all grups human milk protein content decreased as postnatal age increases.The sum of fortification and human milk protein content cann?t reached the target of AAP and ESPGAN recommendation.