Analiz yöntemlerinin betonarme hastane yapılarının deprem davranışına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of analysis methods on the seismic behavior of reinforced concrete hospital structures
- Tez No: 996959
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMAD RESHAD NOORI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, TBDY-2018 (Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018) esas alınarak, betonarme hastane yapıların sismik performansı üzerine zemin yerel sınıfı ve analiz yöntemi etkisi araştırılmıştır. Çalışmalar, bilgisayar destekli analiz programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Hatay ili çalışma alanı olarak seçilmiş; aynı konum için iki farklı zemin yerel sınıfı (ZC ve ZD) dikkate alınmıştır. Her zemin sınıfı için Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi (EDYY), Tepki Spektrumu Yöntemi (TSY) ve İtme Analizi (İA) olmak üzere üç farklı analiz yöntemi uygulanmıştır. Modelin tasarımı ve deprem etkilerinin tanımlanmasında TBDY-2018 hükümleri esas alınmış, analizler DD-2 deprem yer hareketi düzeyi dikkate alınarak yürütülmüştür. Yapıların deprem davranışları, yönetmelikte tanımlanan düzensizlik kriterleri kapsamında değerlendirilmiş; burulma düzensizliği, komşu katlar arası rijitlik düzensizliği (yumuşak kat), göreli kat ötelemesi kontrolü, ikinci mertebe etkisi (P–Δ) ve katlara etkiyen kesme kuvvetleri incelenmiştir. Elde edilen bulgular, yer hareketi düzeyinin, zemin yerel sınıfının ve analiz yönteminin yapısal düzensizlikler ile genel sismik performans üzerindeki etkilerini ortaya koymakta; bu parametrelerin TBDY-2018 kapsamında tasarım sürecinde dikkate alınmasının, depreme karşı güvenli yapı tasarımı açısından kritik öneme sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, based on TBEC-2018 (Turkey Building Earthquake Code 2018), the effect of soil local class and analysis method on the seismic performance of reinforced concrete hospital structures is investigated. The study utilizes a computer-aided analysis program. Hatay province in Türkiye serves as the study area, and two different soil local classes (ZC and ZD) are considered for the same location. For each soil class, three analysis methods — Equivalent Earthquake Load Method (EELM), Response Spectrum Method (RSM), and Pushover Analysis (PA) — are applied.The model design and definition of earthquake effects follow the provisions of TBEC-2018, with analyses conducted under DD-2 earthquake ground motion level. The seismic behavior of the structures is evaluated within the irregularity criteria defined by the code, including torsional irregularity, stiffness irregularity between adjacent storeys (soft storey), relative storey drift control, second-order effects (P–Δ), and shear forces acting on the storeys.The findings demonstrate the influence of ground motion level, soil local class, and analysis method on structural irregularities and overall seismic performance, emphasizing that consideration of these parameters within the framework of TBEC-2018 is essential for achieving earthquake-resistant building design.