Din görevlilerinin mesleki doyumları ile mesleğe yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relationship between religious officials' professional satisfaction and their attitudes towards the profession
- Tez No: 997031
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NEZİR ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Din hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesinde, bu hizmeti sunan din görevlilerinin mesleklerine yönelik tutumları ve işlerinden aldıkları doyum düzeyleri önemli bir belirleyici olarak değerlendirilmektedir. Bu araştırmanın amacı, Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) bünyesinde görev yapan din görevlilerinin mesleki doyum düzeyleri ile mesleğe yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek; söz konusu ilişkinin yönü ve gücü hakkında bulgular ortaya koymaktır. Ayrıca din görevlilerinin mesleki doyum ve mesleğe yönelik tutum düzeylerinin cinsiyet, yaş, medeni durum, öğrenim durumu, mesleki deneyim, görev ünvanı, aylık gelir, haftalık çalışma süresi ve çalışma şekli gibi demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da araştırma kapsamında ele alınmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline göre desenlenmiştir. Çalışmada herhangi bir örneklem seçim yöntemi kullanılmaksızın evrenin tamamına ulaşılması hedeflenmiştir. Bu kapsamda, DİB'e bağlı, Siirt İl Müftülüğü bünyesinde görev yapan toplam 553 din görevlisinden 400'üne ulaşılmış; geri dönen ölçeklerden boş, hatalı veya eksik doldurulanların değerlendirme dışı bırakılmasıyla analizler 375 geçerli ölçek üzerinden gerçekleştirilmiştir. Veri toplama sürecinde“Mesleki Doyum Ölçeği”,“Din Görevlileri Mesleki Tutum Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı aracılığıyla analiz edilmiş; betimsel istatistiklerin yanı sıra bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulguları, din görevlilerinin mesleki doyum ve mesleğe yönelik tutum düzeylerinin genel olarak yüksek düzeyde seyrettiğine işaret etmektedir. Mesleki doyum ile mesleğe yönelik tutum arasında pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bu durum, mesleklerinden aldıkları doyum düzeyi arttıkça, din görevlilerinin mesleklerine yönelik tutumlarının da olumlu yönde güçlenebildiğine işaret etmektedir. Demografik değişkenlere göre yapılan analizler, bazı alt boyutlarda anlamlı farklılıklar bulunduğunu göstermekle birlikte; mesleki doyum ile mesleğe yönelik tutum arasındaki ilişkinin, büyük ölçüde demografik özelliklerden bağımsız olarak şekillendiğini ortaya koymuştur. Bu bulgu, söz konusu ilişkinin daha çok mesleğin yapısal, anlam temelli ve örgütsel boyutlarıyla ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Sonuç olarak, elde edilen bulgular, din görevlilerinin mesleki doyumlarının ve mesleğe yönelik tutumlarının desteklenmesinin, din hizmetlerinin niteliği ve etkinliği üzerinde olumlu yansımalar oluşturabileceğini düşündürmektedir. Araştırmanın, DİB'in din görevlilerinin politikalarına ve din hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik uygulamalara katkı sunabilecek nitelikte bulgular ortaya koyduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the effective and efficient delivery of religious services, the attitudes of religious officials toward their profession and their levels of job satisfaction are considered important determinants. The purpose of this study is to examine the relationship between the professional satisfaction levels and attitudes toward the profession of religious officials working within the Presidency of Religious Affairs (DİB) and to reveal findings about the direction and strength of this relationship. In addition, the study examines whether the levels of job satisfaction and attitudes toward the profession among religious officials differ according to demographic variables such as gender, age, marital status, educational status, professional experience, job title, monthly income, weekly working hours, and type of employment. The study was designed according to the correlational survey model, one of the quantitative research methods. The study aimed to reach the entire population without using any sampling method. In this context, 400 of the total 553 religious officials working under the Siirt Provincial Mufti's Office affiliated with the DIB were reached; after excluding blank, incorrect, or incompletely filled scales from the evaluation, the analyses were performed on 375 valid scales. The“Job Satisfaction Scale,”the“Religious Officials' Professional Attitude Scale,”and the“Personal Information Form”prepared by the researcher were used in the data collection process. The data obtained were analyzed using the SPSS software package; in addition to descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson correlation analysis were applied. The research findings indicate that the levels of job satisfaction and attitudes toward the profession among religious personnel are generally high. A positive and statistically significant relationship was found between job satisfaction and attitudes toward the profession. This indicates that as the level of satisfaction they derive from their profession increases, religious officials' attitudes toward their profession can also strengthen in a positive direction. Analyses based on demographic variables revealed significant differences in some sub-dimensions; however, they also showed that the relationship between professional satisfaction and attitudes toward the profession was largely independent of demographic characteristics. This finding suggests that the relationship in question may be more closely related to the structural, meaning-based, and organizational dimensions of the profession. In conclusion, the findings suggest that supporting the professional satisfaction and attitudes toward the profession of religious officials may have positive implications for the quality and effectiveness of religious services. The study is considered to have produced findings that could contribute to the policies of the Presidency of Religious Affairs (DİB) regarding religious officials and to practices aimed at improving religious services.