Güncel sanatta halı nesnesinin kullanımında küreyerelleşme etkisi
The effect of glocalization on the use of the carpet object in contemporary art
- Tez No: 997040
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE EYİGÖR PELİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Amaç: Dünyada ve Türkiye'de toplumsal, siyasi ve ekonomik sistemlere yön veren hem evrensele hem de yerele eğilim gösterme olarak tanımlanan 'küreyerelleşme (küreselleşme ve yerelleşme sözcüklerinin birleşimi)' düşüncesini yansıtan kültürel etkileşimlerin göstergesi haline gelmiş halı nesnesi ile ifade edilen sanatsal bildirimlerin ne olduğu ve nasıl algılandığının araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Halı nesnesinin güncel sanatta kullanımı üzerinde küreyerelleşmenin etkisinin incelendiği bu çalışma, nitel araştırma yöntemi ile geliştirilmiştir. Betimsel araştırma modeli uygulanmıştır. Veriler, yazılı ve görsel kaynakların içerik analizi yoluyla elde edilmiştir. Bulgular: Çeşitli kültürlere özgü tarihselliği ve materyal-bezeme çeşitliliği içeren tasarımı ile halının günümüz sanatçıları tarafından yerel, evrensel ve küresel bağlamda önemli bir ifade aracı olarak kullanıldığı bulgulanmıştır. Küresel sanat arenasında halının sanatsal amaçlı kullanımı, küreselleşme ve yerelleşme kavramlarını çağrıştırarak küreyerelleşme hakkında bilinçli bir bakış açısı inşa sürecinin varlığına işaret etmiştir. Sonuç: Halıların kültürel nesneler olarak tarihsel önemi, Batı dışı sanatçılara etnik kimliklerini, coğrafi kökenlerini, yerel kültürlerini ve tarihlerini küresel ölçekte ifade etme platformu sağlamıştır. Sanatçılar, eserlerinde halıların temsil değeri ve yerel motiflerin sembolik gücünü kullanarak, bunları küresel izleyici kitlesine sunmak için yeni teknolojilerden yararlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim is to investigate what artistic statements expressed through the object of the carpet, which has become an indicator of cultural interactions reflecting the idea of global-localization (a combination of the words globalization and localization), defined as a tendency towards both the universal and the local that guides social, political, and economic systems in the world and in Turkey, are and how are perceived. Method: This study, which examines the impact of globalization on the use of the carpet object in contemporary art, was developed using qualitative research methods. A descriptive research model was applied. Data were obtained through content analysis of written and visual sources. Findings: It has been found that the carpet is used as an important tool of expression by today's artists in local, universal and global contexts, with its historicity specific to various cultures and its design containing material and decoration diversity. The artistic use of the carpet in the global art arena has evoked the concepts of globalization and localization and pointed out the existence of a process of building a conscious perspective on glocalization. Results: The historical significance of carpets as cultural objects has provided a platform for non-Western artists to express their ethnic identities, geographical origins, local cultures, and histories on a global scale. Artists utilize the representational value of carpets and the symbolic power of local motifs in their works, employing new technologies to present them to a global viewing public.