Çibre atıkları ile anyonik ve katyonik boyar maddelerin giderim potansiyelinin araştırılması: Paremetre, kinetik, izoterm ve termodinamik çalışmalar
Investigation of the removal potential of anionic and cationic dyes with slurry waste: Parameter, kinetic, isotherm and thermodynamic studies
  1. Tez No: 997041
  2. Yazar: RAHİME BEYDİLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ÇAKMAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Koruma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, üzüm posası (ÜP) ve pirolizlenmiş üzüm posası (ÜPP) kullanılarak metilen mavisi (MB) ve metil kırmızısı (MR) boyalarının giderim etkinliğini belirlemek, adsorpsiyon mekanizmalarını ortaya koymak ve izoterm, kinetik ve termodinamik modeller çerçevesinde değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Optimizasyon deneyleri, MR için optimum pH'ın asidik aralıkta (pH 2–4), MB için ise bazik aralıkta (pH 12) olduğunu göstermiştir. Adsorpsiyon izotermleri incelendiğinde, MB ve MR için Langmuir modeline güçlü bir uyum gözlenmiş (R² = 0.941–0.998) ve maksimum adsorpsiyon kapasiteleri (qm = 27.47–38.02 mg/g) yüksek bulunmuştur. Bu durum, özellikle MR için tek tabakalı adsorpsiyonun baskın olduğunu göstermektedir. Freundlich izotermi ise ÜP–MR için daha iyi uyum sergileyerek (R² ≈ 0.996) heterojen yüzeylerde çok tabakalı adsorpsiyonun da rol oynadığını ortaya koymuştur. Kinetik çalışmalar, MB ve MR boyalarının ÜP ve ÜPP üzerine adsorpsiyonunun sözde-ikinci derece kinetik model ile en iyi uyum sağladığını göstermiştir (R² > 0.97). İntra-partikül difüzyon modeli, adsorpsiyon sürecinin çok aşamalı olduğunu; ilk hızlı yüzey adsorpsiyonunun ardından daha yavaş partikül içi difüzyonun ve denge aşamasının gerçekleştiğini göstermiştir.Termodinamik analizler, tüm boyalar için ΔG° değerlerinin negatif olması nedeniyle adsorpsiyonun kendiliğinden gerçekleştiğini ortaya koymuştur. MB'nin ÜP ve ÜPP üzerine adsorpsiyonu için negatif ΔH° değerleri sürecin ekzotermik olduğunu doğrularken, MR için elde edilen düşük ΔH° değerleri daha zayıf etkileşimlerin rol oynadığını göstermektedir. ΔS° değerlerinin negatif bulunması, sistem düzensizliğinin azaldığını ve adsorpsiyon sırasında boya moleküllerinin adsorbent yüzeyine düzenli bir şekilde yerleştiğini göstermektedir. Bu çalışma tarımsal atıkların değerlendirilmesinde piroliz işleminin önemli bir avantaj sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the removal of methylene blue (MB) and methyl red (MR) dyes using grape pomace (ÜP) and pyrolyzed grape pomace (ÜPP), to reveal adsorption mechanisms, and to develop isotherm, kinetic, and thermodynamic models. Optimization experiments demonstrated that the optimum pH for MR was in the acidic range (pH 2–4), while MB was in the basic range (pH 12). Adsorption isotherms were blocked, a strong fit to the Langmuir model was observed for MB and MR (R² = 0.941–0.998), and maximum adsorption capacities (qm = 27.47–38.02 mg/g) were highly limited. This suggests that monolayer adsorption is particularly suppressed for MR. The Freundlich isotherm, on the other hand, exhibits better fit for ÜP–MR (R² ≈ 0.996), suggesting that multilayer adsorption on heterogeneous surfaces also plays a role. Kinetic studies showed the best fit (R² > 0.97) to the pseudo-second-order kinetic model for the adsorption of MB and MR dyes onto ÜP and ÜPP. The intraparticle diffusion model is highly consistent with the adsorption process, demonstrating an initial rapid surface adsorption followed by slower intra-regime diffusion and treatment to the equilibrium stage. Thermodynamic analyses revealed negative ΔH° values for all dyes, resulting in subsequent adsorption treatment. The negative ΔH° values for the adsorption of MB onto ÜP and ÜPP confirm that the process is exothermic, while the lower ΔH° values obtained for MR suggest that the weaker frequency plays a role. Negative ΔS° values indicate a decrease in system equilibrium and a regular arrangement of dye molecules on the adsorbent during adsorption. This study demonstrates a significant advantage of pyrolysis storage in the utilization of waste management.