Farklı organik madde ve bakteri aşılamasının soya fasulyesinde azot fiksasyonu ve verim üzerine etkileri
  1. Tez No: 10340
  2. Yazar: BİLGEN ETİZLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
26 ÖZET Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme tarlasında yürütülen bu çalışmada, bakteri aşılamasının ve farklı organik madde uygulamalarının (cibre ve pirina) sayadaki azot fiksasyonu ve toplam azot kazancı üzerine olan etkileri incelenmiştir. Aşılama ile organik maddelerin kombine edildiği parsellerde gerek bitki boyu ve gerekse bakla sayısı açısından soya gelişimi diğer parsellere oranla daha fazla olmuştur. Pirina bakteri kombinasyonu ortalama 71 cm uzunluk ile en yüksek bitki boyuna sahip olurken, cibre-bakteri kombinasyonu ortalama. 60,6 cm ile ikinci sırayı, sadece bakteri aşılaması yapılan parsel ise üçüncü sırayı (56 cm) almıştır. Bu sonuçlara göre pirina-bakteri kombinasyonu tanığa oranla 25 cm, cibre-bakteri kombinasyonu yaklaşık 15 cm ve sadece bakteri aşılaması ise 10 cm'lik bir boy artışına neden olmuştur. Bakla sayısında ise, cibre-bakteri kombinasyonu en yüksek değerlere (34,3 adet/bitki) sahip olurken, pirina-bakteri kombinasyonu ikinci ve sadece bakteri aşılamasının yapıldığı parsel de üçüncü sırayı almıştır. Soya köklerinde nodul oluşumu sadece aşılamanın yapıldığı parsellerde ortaya çıkarken, aşılamanın yapılmadığı parsellerde gelişen soya köklerinde hiç bir nodüle rastlanılmamıştır. Buna göre nodul oluşumunda sıralama, pirina - bakteri“S bakteri ”S cibre-bakteri şeklinde teşekkül etmiştir. Nodul, yaprak ve gövdedeki en yüksek toplam azot miktarları (% 10,504) cibre-bakteri kombinasyonunda tesbit edilmiştir. Sadece bakteri aşılamasının yapıldığı parsel % 9,805 ile ikinci sırayı alırken, üçüncü sırayı az bir farkla pirina-bakteri kombinasyonu (.% 9,654) al mıştır. Cibre - bakteri kombinasyonu tanığa oranla, % 90,4 oranında, sadece bakteri aşılaması % 77,7 ve pirina-bakteri kombinasyonu ise % 75 oranında bir toplam azot artışına neden olmuştur.27 Aşılama ile organik madde kombinasyonları sadece bitki gelişimi ve nodul oluşumunda değil, aynı zamanda soyanın veriminde de artışlara neden olmuştur. Bin dane ağırlığı açısından cibre-bakteri kombinasyonu birinci sırayı alırken, dane veriminde pirina-bakteri kombinasyonu en yüksek değerleri vermiştir. Tanığa oranla dane veriminde sadece aşılamayla % 33,6 oranında bir artış sağlanırken, cibre-bakteri kombinasyanunda bu değer % 31,2, pirina-bakteri kombinasyonunda ise % 67,2 olarak tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
28 SUMMARY In this research which carried on the experimental fields of Agricultural Faculty of Aegean University, the effects Df bacteria inoculation and different applications of organic matter (residue of pressed grapes and oilcake) on nitrogen-fixation of soybean and total nitrogen gain were studied. In the plots where bacteria inoculation was combined with organic matters, plant heights and bean counts were more than the other plots. The oilcake-bacteria combination with on average of 71 cm in length had the highest plant length, while the residue of pressed grapes-bacteria combination with an average of 60,6 cm was the second and the plot where only bacteria was inoculated (56 cm) was the third. Comparing the results with blank treatment, the plant heights were more than 25 cm in the oilcake-bacteria combination, more than 15 cm in the residue of pressed grapes-bacteria combination and more than 10 cm in the plot where only bacteria was inoculated. In the residue of pressed grapes-bacteria combination treatment, number of beans per plant (34,3 bean/plant) was found the highest, the oilcake-bacteria combination was the second and bacteria inoculation was the third. The nodulation on the soybean roots was observed only in the plots where bacteria was inoculated, and no nodulation was seen in the non-inoculated plots. The nodulation in the inoculated-plots were found in the following superiority order, oilcake - bacteria "N bacteria \ residue of pressed grapes. The total highest nitrogen content (10,504 %) were determined in the nodules, leaves and items of the rseidus of prosesd grapsa-bsatsria combination plots. The plot where only bacteria inoculation was made was second with 9,805 % and the oilcake-bacteria combination (9,654 %) was third with a little difference. According to the results, on increase in total nitrogen with 90,4% in the residue of pressed grapes- bacteria combination, 77,7 % in the bacteria-inoculated plot and 75 %29 in oilcake-bacteria combination was obtained compared to the blank plot. The combinations of bacteria-inoculation with organic matter applications not only caused increases in soybean growth and nodulation but also in soyabean yield. From the point of thousand grain weight, the residue of pressed grapes-bacteria combination takes the first order, oilcake-bacteria combination gives the highest grain yield values. With only inoculation an increase of 33,6 % in grain yield was obtained. This yield value was 31,2 % in the residue of pressed grapes-bacteria combination and 87,2 % in oilcake-bacteria combination.