Kurumsal yönetimin marka değeri üzerindeki rolü: Hirose yöntemiyle marka değerleme
The role of corporate governance on brand value: Brand valuation with Hirose method
  1. Tez No: 997077
  2. Yazar: ORHAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Borsa İstanbul'da, kurumsal yönetim göstergesi olarak Sermaye Piyasası Kurulu kurumsal yönetim ilkelerine uyum derecelendirme notları kullanılmaktadır. Bu notlar; kurumsal yönetim ilkelerine uyum notu, pay sahipleri ilkesi notu, kamuoyu aydınlatma ve şeffaflık ilkesi notu, menfaat sahipleri ilkesi notu ve yönetim kurulu ilkesi notu olmak üzere beş adettir. Bu çalışmanın amacı, işletmelerin marka değerlerini Hirose yöntemiyle belirlemek ve kurumsal yönetim ilkelerine uyum derecelerinin marka değerine etkisini incelemektir. 2018-2022 döneminde BİST XKURY Endeksindeki şirketlerin 25'i için yapılan çalışmanın verileri kamuya açık verilerden edinilmiştir. Araştırmanın amacı ve veri seti özellikleri doğrultusunda panel veri analiz modellerinden FGLS modeli uygulanmıştır. Analiz programı olarak R kullanılmıştır. Çalışmanın özgün yönleri; kurumsal yönetim ilkelerine uyum derecelendirme notlarının Hirose marka değerine etkisinin ilk defa incelenmesi, notların tamamının analizde kullanılması ve Hirose yöntemiyle marka değerlemesinin BİST Kimya, Petrol, Plastik; Holding ve Yatırım; Metal Eşya, Makine; Banka ve Gıda-İçecek sektörlerindeki kurumsal firmalar için bir arada ilk defa yapılmasıdır. Çalışma sonuçlarından, en yüksek marka değerine ulaşan şirketlerin bu durumu ilgili dönem boyunca koruduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca, Hirose yönteminin prestij değişkeni değeri en yüksek olan işletmelerin en yüksek marka değerine ulaştığı görülmektedir. Panel veri regresyon analizi sonuçlarına göre, kurumsal yönetim ilkelerine uyum notu, pay sahipleri ilkesi derecelendirme notu ve menfaat sahipleri ilkesi derecelendirme notunun marka değerini istatistiki olarak anlamlı ve olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, işletmelerde kurumsal yönetim uygulamalarının önemini vurgulamakta ve işletmelerin tüm menfaat sahipleriyle güçlü ilişkiler geliştirmesinin marka değerini arttıracağını göstermektedir. Bu doğrultuda, işletme yöneticilerinin ve karar alıcılarının işletme marka değerini arttırmaları için kaynaklarını öncelikle menfaat sahipleriyle ilişkilere ayırmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
At Borsa İstanbul, the Capital Markets Board corporate governance principles compliance rating scores are used as corporate governance indicators. There are five corporate governance rating scores: corporate governance principles compliance overall score, shareholders' principle score, public disclosure and transparency principle score, stakeholders' principle score and board of directors' principle score. The purpose of this study is to determine the brand values of enterprises using the Hirose method and to examine the effect of the degree of compliance with corporate governance principles on brand value. The data of the study conducted on 25 enterprises in the BIST XKURY Index in the 2018-2022 period was obtained from publicly available data. In line with the purpose of the research and the data set characteristics, the FGLS model from Panel Data Analysis models was applied. R was used as the analysis program. The original aspects of the study are that the effect of corporate governance principles compliance rating scores on Hirose brand value is examined for the first time, using all the notes in analysis and that brand valuation with the Hirose method is performed together for the first time for corporate companies in the BIST Chemistry, Petroleum, Plastic; Holding and Investment; Metal Goods, Machinery; Banking and Food, Beverage sectors. From the study results, we see that the companies that reached the highest brand value maintained this status throughout the relevant period. Moreover, it is seen that the companies with the highest prestige variable value of the Hirose method reached the highest brand value. According to the panel data regression analysis results, it was determined that the overall score of the corporate governance principles compliance rating, the shareholder principle rating score and the stakeholder principle rating score affected the brand value statistically significantly and positively. These results emphasize the importance of corporate governance practices in businesses and show that the development of strong relations with all stakeholders of the business will increase the brand value. In this direction, it is recommended that business managers and decision makers allocate business resources primarily to relations with stakeholders.