Yayıncılık sektöründe audio teknolojisi
Audio technology for broadcasting
- Tez No: 99708
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAD DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZET“Yayıncılık Sektöründe Audio Teknolojisi”başlıklı bu çalışma, yayıncılık sektörünü ve sektörde kullanılması gereken audio teknolojisinin temel prensiplerini sunmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, audio teknolojisine ait temel kavramlar ele alınmış; aynı zamanda bu kavramlar öteki bölümler için bir başlangıç oluşturmuştur. ikinci bölümde, yayıncılık sektöründe kullanılan temel ekipmanlar ve bu ekipmanların öncelikli kontrolleri belirtilmiştir. Üçüncü bölüm, buraya kadar aktarılan bilgiler doğrultusunda sistemin sinyal akışı ile ilgilidir. Bu bölümde sinyal akışı akustik, mikrofon ve line sinyal seviyesi olmak üzere üç parçada incelenmiş, seviyelerin sektöre ait referans değerleri belirtilmiştir. Dördüncü bölümde, radyo-tv yayıncılığı mekansal ve hiyerarşik düzen açısından tanıtılmış, sektörü özel kılan temel farklılıklar belirtilmiştir. Son bölüm ise bu çalışmanın sonucu sayılabilecek bir uygulamayı içermektedir. Bu canlı yayın uygulaması sırasında karşılaşılan problemler, çözüm önerileri ile birlikte belirtilmiş, yayıncılık sektörü ile audio teknolojisi içice sunulmuştur. Sonuç olarak yayın, farklı görev alanlarına sahip bireylerin ortak çalışması sonucu ortaya çıkardığı bir çalışmadır. Sektörde kullanılan audio teknolojisi ise, çalışmayı oluşturan büyük ve sürekli gelişime açık bir unsurdur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The present dissertation, entitled“Audio Technology for Broadcasting”deals with broadcasting system and main principals of audio technology needed in that system. The first chapter discusses basic concepts of audio technology, which provide perspective for the following chapters. In the second chapter, basic equipment for broadcasting and their primary controls are presented. The third chapter concerns signal flow in the light of information provided in the previous chapters. Signal flow is examined in this chapter in relation to acoustic, microphone and line signal levels, including reference values of levels that belong to broadcasting sector. Radio-TV broadcasting is the topic of the fourth chapter in terms of spatial and hierarchical order peculiar to the sector. The fifth chapter includes an application of the theory discussed earlier in this study. It deals with live broadcasting, its problems and suggestions for solutions which address both broadcasting system in general and audio technology in particular. As a conclusion, broadcasting is a teamwork that is performed by experts of different areas. The audio technology used in broadcasting is one of the main parts of that work, and has a potential of constant improvement.