Çevre kolluk işlemleri
- Tez No: 99707
- Danışmanlar: PROF.DR. DURMUŞ TEZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
ÖZET Çevrenin korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi çağımızın en önemli sorunlarından birini ve uluslar arası işbirliğinin temel konusunu oluşturduğundan endüstriyel gelişmeyi reddetmeyen sürdürülebilir kalkınma anlayışına dayalı çevre politikası izlemek kaçınılmaz hale gelmiştir. Anayasa'mızın 56'ıncı maddesinde de“Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir.”hükmü bulunmaktadır. Çevreyi kirletenin aynı zamanda çevresel kamu düzenini bozan kişi olduğu dikkate alındığında, çevre kolluğu işlemleri, çevre kirliliği ile mücadelede en etkin yol olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada özellikle İsviçre ve Fransa Hukuku ile karşılaştırmalı biçimde çevre kirliliği türleri endüstriyel alandaki çevre kolluk işlemleri ve çevre kolluk işlemlerine hakim olan ilkeler, izin ve bildirim usulü çerçevesinde gayrisıhhi müesseseler ile ilgili hükümler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Current events theme, a protection of environment is one of the major preoccupation of our days, it has been necessary to pursue an environmental policy based on sustainable development. Article 56 of The Constitution states ' Everyone has the right to live in a healthy, balanced environment. It is the duty of the State the and citizens to improve the natural, to protect environmental health, and to prevent environmental pollution.' As polluter is also a person who violates environmental public order, this thesis is a analysis of regulations concerning pollution, environmental police acts and principles.licence procedure, dangereus, an insalubrious or inconvenient buildings.