KÖPEKLERDE İNTRAMEDİASTİNUM TESTİS ENJEKSİYON TEKNİĞİ VE KİMYASAL KASTRASYON
Intramediastinum Testis Injection Technique and Chemical Castration in Dogs
  1. Tez No: 997136
  2. Yazar: ZEHRA COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Bilim Dalı
Özet
Çalışma, köpeklerde formol ve kalsiyum klorürün (CaCl2) intramediastinum testise enjeksiyonunun sperma kalitesi, testiküler ölçüler, testosteron seviyesi ve histopatolojik değişiklikler üzerine etkisinin belirlenmesi, intramediastinum enjeksiyon tekniğinin kimyasal kastrasyonda kullanılabilirliği ve başarısını incelemek amacıyla yürütüldü. Dölverimi problemi olmayan, 18 erkek köpek kullanıldı. Köpekler kontrol (n=6), formol (n=6), CaCl2 (n=6) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Kontrol grubuna serum fizyolojik, formol grubuna %5'lik formol ve CaCl2 grubuna ise %50'lik CaCl2 solüsyonlarından 0.5 ml ultrason eşliğinde mediastinum testise uygulandı. Çalışma gruplarında 0. 22. ve 44. günlerde fiziksel ve USG testiküler ölçümler, spermatolojik özellikler ve testosteron konsantrasyonları belirlendi. Köpekler 45. günde kastre edildi ve testisler histopatolojik incelemeler için laboratuvara gönderildi. Çalışmada, 0. günde spermatolojik özellikler bakımından farklılık gözlenmedi. 22. günde, kontrol grubuna göre formol ve kalsiyum klorür gruplarında spermanın motilitesi ve yoğunluğunun azaldığı (p>0.05), ölü ve anormal spermatozoon oranlarının ise yükseldiği (p<0.05) gözlendi. Ayrıca, CaCl2 grubunda en yüksek anormal spermatozoon oranı tespit edildi. 44. gün spermatolojik muayenelerde, kalsiyum klorür grubundaki köpeklerden sperma alınamadı, kontrol ve formol grupları arasında ise farklılıkların önemli olduğu saptandı (p<0.05). Araştırma gruplarında 0. ve 22. günlerde testiküler ölçümler açısından farklılık bulunmadı. Sadece 44. günde CaCl2 da elde edilen fiziksel testis çapının formol grubundan farklı olduğu saptandı (p<0.05). Gruplarda testosteron konsantrasyonları değerlendirildiğinde, sadece 44. günde CaCl2 grubu ile kontrol ve formol grupları arasında farklılık gözlendi (p<0.05). Histopatolojik değerlendirmelerde, formol grubunun testis dokusunda orta şiddetlerde dejeneratif değişiklikler, seminifer tübüllerde epitel hücre döküntüleri, bazal membranlarında düzensizlikler, tübülusların bir kısmının kollabe olduğu bir kısmınında ise lümene dökülmüş, dejenere ve sağlam hücrelerle birlikte çok çekirdekli dev hücrelerinin bulunduğu saptandı. CaCl2 grubu testis dokularında benzer histopatolojik değişikliklere ilave olarak seminifer tübüllerde çok az sayıda spermatagonia ve sertoli hücreleri ile döşeli olduğu, lümenlerinin ise hemen hemen boş olduğu görüldü. Sonuç olarak, köpeklerde 0.5 ml formol ve CaCl2'nin intramediastinal uygulanmasının sperma kalitesini düşürmesi ve testis dokusunda önemli histopatolojik değişiklikler oluşturması, yöntemin cerrahi kastrasyona alternatif olarak üremenin kontrolünde kullanılabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effects of intramediastinum testis injection of formol and calcium chloride (CaCl2) in dogs on semen quality, testicular dimensions, testosterone level and histopathological changes, and to examine the usability and success of the intramediastinum testis injection technique in chemical castration. Eighteen male dogs without fertility problems were used in the study. The dogs were divided into three groups as control (n:6), formol (n:6) and CaCl2 (n:6). In the control group, physiological saline, 5% formol in the formol group and 50% CaCl2 solutions in the CaCl2 group were applied to the mediastinum testis under ultrasound guidance. On days 0, 22 and 44, physical and USG testicular measurements, spermatological features and testosterone concentrations were determined. All dogs were castrated on day 45 and testicles were sent to the laboratory for histopathological examination. In the study, no difference was observed between the groups in terms of spermatological characteristics on day 0. On the 22nd day, it was observed that the motility and density of sperm decreased (p>0.05) and the rates of dead and abnormal spermatozoa increased (p<0.05) in the formol and calcium chloride groups compared to the control group. In the spermatological examinations on the 44th day, semen could not be obtained from any of the dogs in the calcium chloride group, and there was a significant difference in spermatological values between the control and formol groups (p<0.05). There was no difference in testicular measurements on days 0 and 22. A difference was observed between the CaCl2 group and the control and formol groups only on the 44th day (p<0.05). When testosterone concentrations were evaluated in the study groups, a difference was observed between the the control and formol groups with CaCl2 group only on the 44th day (p<0.05). In testicular histopathological evaluations, moderate degenerative changes in the testicular tissue, epithelial cell debris in the seminiferous tubules, irregularities in the basement membranes, some collapsed tubules, and multinucleated giant cells with degenerated and intact cells spilled into the lumen were found in formol group dogs. In addition to similar histopathological changes in the CaCl2 group testicular tissues, it was observed that the seminiferous tubules were lined with very few spermatogonia and sertoli cells, and their lumens were almost empty. As a result, it was concluded that the intramediastinal administration of 0.5 ml formol and CaCl2 in dogs decreased the quality of semen and caused significant histopathological changes in the testicular tissue, and it was concluded that the method could be used as an alternative to surgical castration in the control of reproduction.