Exposing homo sapiens experience through lithic scrutiny, Erzurum Pulur Mound, Karaz Culture
Taş alet analizi yoluyla insan deneyimlerini ortaya çıkarmak: Erzurum Pulur Höyük, Karaz Kültürü
  1. Tez No: 997179
  2. Yazar: CİVAN EKMEKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Taş aletler, tarih öncesi toplulukların günlük yaşamında temel araçlar olarak kullanılmış olup üretim, beslenme ve tarım ve hayvancılık uygulamaları hakkında değerli bilgiler sunmaktadır. Bu bağlamda, Erzurum'daki Pulur Höyük kazısında ortaya çıkarılan 30 öğütme taş alet grubu bu tez çalışmasının odak noktasıdır. Çalışma, Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde Karaz Kültürü bağlamında öğütme taş alet gruplarını ele alan kapsamlı çalışmalardan biri olarak değerlendirilebilir. Tez kapsamında makroskopik öğütme taş alet analizi yapılmakta ve elde edilen bulgular Güney Kafkasya'daki diğer çağdaş arkeolojik alanların materyalleri ile karşılaştırılmaktadır. Bu yaklaşım, Pulur Höyük'te ortaya çıkmış olabilecek Karaz Kültürü'nün kökenine dair çıkarımlar yapılmasına olanak tanımaktadır. Öğütme taş alet grubuna ilişkin detaylı ölçümler, taş aletlerin tipolojisi, boyut, kullanım izleri ve işlevleri üzerine veri sağlamaktadır. Ayrıca, bu ölçümler Pulur Höyük'ün çağdaşı yerleşim yerleri ile karşılaştırıldığında, bölgedeki antik tarım ve hayvancılık pratiklerine dair daha bütüncül bir anlayış sunmaktadır. Analizler, taş aletlerin üretim tekniklerinden kullanım amaçlarına kadar geniş bir perspektifi kapsamakta ve bölgedeki kültürel etkileşimleri anlamaya yardımcı olmaktadır. Sonuç olarak, bu tez sadece Pulur Höyük'ün arkeolojik materyalini belgelemekle kalmayıp, aynı zamanda Doğu Anadolu ve Güney Kafkasya'daki tarih öncesi toplulukların teknolojik ve kültürel gelişim süreçlerine dair önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Stone implements were employed qua fundamental tools in the ordinary life of prehistoric populations and depict valuable data regarding manufacture, sustenance, cultivation and livestock applications. In this context, 30 ground stones uncovered in Pulur Mound, Erzurum are the pivot of this study. The study may be regarded as one of the thorough subjects addressing the ground stone in the context of Karaz Culture in the Eastern Anatolia Region of Türkiye. In extent of the thesis, macroscopic ground stone scrutiny was undertaken, and the acquired findings were compared to the materials of other contemporary archaeological sites in South Caucasus. This approach facilitated to infer the genesis of Karaz Culture that may have arisen in Pulur Mound. Elaborate dimensions of the ground stones produce data on typology, size, use-wear traces and functions. In addition, these dimensions, when it is compared to the contemporary settlements of Pulur Mound, depict a more comprehensive approach concerning ancient cultivation and livestock practices. Analyses encompass a broad perspective from manufacture techniques of stone tools to employment intentions and aid to comprehend cultural interactions. In conclusion, this dissertation does not merely store archaeological material of Pulur Mound, simultaneously presents substantial contributions to the technological and cultural advancement processes of prehistoric populations in Eastern Anatolia and South Caucasus.