Derin öğrenme ile gerçek zamanlı silah tespiti
Real-time weapon detection using deep learning
  1. Tez No: 997178
  2. Yazar: SELİNAY ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda artan güvenlik tehditleri, özellikle kalabalık bölgeler ve stratejik öneme sahip tesislerde, silahların hızlı ve güvenilir biçimde tespit edilmesini zorunlu kılmaktadır. Geleneksel yöntemlere dayalı güvenlik önlemleri çoğu zaman yeterli olmayıp, insan gözüyle yapılan izlemeler hem zaman açısından verimsiz hem de hata yapmaya açık bir yapı sergilemektedir. Derin öğrenme tabanlı nesne algılama modelleri, farklı türdeki silahların gerçek zamanlı olarak ayrıştırılmasına ve takip edilmesine olanak tanımaktadır. Bu çalışma, farklı silah türlerini sınıflandırma problemine yönelik çeşitli gerçek zamanlı nesne algılayıcıların etkinliğini araştırmaktadır. Bu amaçla, YOLOv9, YOLOv10, YOLOv11, YOLOX ve YOLOR modellerinin performansları, 5 silah sınıfını içeren ve 15.387 görüntüden oluşan dengeli bir veri kümesi üzerinde değerlendirilmiştir. Tüm modeller 5 katlı çapraz doğrulama ile eğitilmiş ve en iyi genel performans YOLOR modeli tarafından elde edilmiştir. Sonuçlar, YOLOR'un yüksek hassasiyet gerektiren kritik uygulamalara uygunluğunu ortaya koyarken, YOLOX'un ise geri çağırma odaklı ve kaynak kısıtlı dağıtımlar için avantajlar sunduğunu göstermektedir. Deneyler, güvenlik sistemlerini geliştirmek için gerçek zamanlı yapay zeka tabanlı nesne algılayıcıların potansiyelini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, increasing security threats, particularly in crowded areas and strategically important facilities, have made the rapid and reliable detection of weapons essential. Traditional security measures are often insufficient, and surveillance conducted by the human eye is both time-consuming and prone to errors. Deep learning–based object detection models enable the real-time classification and tracking of different types of weapons. This study explores the effectiveness of various real-time object detectors for the problem of classifying different weapon types. To that end, the performance of YOLOv9, YOLOv10, YOLOv11, YOLOX, and YOLOR models were evaluated on a balanced dataset of 15,387 images across 5 weapon classes. All models are trained with 5-fold cross-validation and YOLOR achieved the best overall performance. Results show YOLOR's suitability for high-precision, critical applications, while YOLOX offers advantages for recall-focused, resource-constrained deployments. The experiments highlighted the potential of real-time AI-based object detectors for enhancing security systems.