Laboratuvar ön analiz sürecinde eğitim ve teknik süreçlere yönelik memnuniyetin belirleyicileri: Çalışanlar üzerine bir araştırma
Determinants of satisfaction with training and technical processes in the laboratory pre-analysis process: A study on employees
- Tez No: 997205
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİZAR GÜLCAN ŞEREMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Irak'taki kamu hastanelerinde laboratuvar ön-analiz sürecinde ortaya çıkan hata kaynaklarının çalışan memnuniyeti üzerindeki etkisini incelemektedir. Laboratuvar hizmetleri, modern sağlık sistemlerinin en kritik bileşenlerinden biridir ve hasta kimliklendirme, numune toplama, etiketleme, taşıma ve depolama gibi adımları kapsayan ön-analitik aşama, en fazla hatanın meydana geldiği süreç olarak tanımlanmaktadır. Teknolojik gelişmelere rağmen, laboratuvar hatalarının büyük bir bölümü hâlâ analitik aşamadan önce, çoğunlukla insan, prosedür veya sistem kaynaklı nedenlerden ötürü ortaya çıkmaktadır. Araştırmada, açık uçlu anket sorularından elde edilen nitel verilerle desteklenen tanımlayıcı nicel bir yöntem kullanılmıştır. Veriler, Irak'taki çeşitli kamu hastanelerinde görev yapan 519 laboratuvar çalışanına uygulanan yapılandırılmış anket aracılığıyla toplanmıştır. Yaş, eğitim düzeyi, cihaz bilgisi ve eğitim yeterliliği gibi değişkenler, çalışan memnuniyeti ile ilişkileri açısından analiz edilmiştir. Bulgular, yetersiz eğitim, standart protokol eksikliği ve ekipmanla ilgili sorunların ön-analitik hatalara önemli ölçüde katkıda bulunduğunu ve bu durumun çalışan moralini ve memnuniyetini olumsuz etkilediğini göstermektedir. Ayrıca yeterli eğitim ve cihaz bilgisine sahip olmanın, memnuniyet düzeylerini olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Çalışma, sürekli eğitim programlarının, Standart İşletim Prosedürleri'nin (SOP) uygulanmasının ve laboratuvar ile klinik personel arasındaki iletişimin güçlendirilmesinin önemini vurgulamaktadır. ISO 15189 gibi uluslararası kalite çerçevelerinin benimsenmesi, güvenilirliği artırarak insan kaynaklı değişkenliği azaltabilir. Sonuç olarak bu araştırma, gelişmekte olan sağlık sistemlerinde laboratuvar hatalarının sistematik kökenlerini anlamaya katkı sağlamakta ve tanısal güvenilirlik ile çalışan memnuniyetini artırmaya yönelik uygulamalı öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of error sources in the laboratory pre-analysis process on employee satisfaction in public hospitals in Iraq. Laboratory services are among the most critical components of modern healthcare systems, and the pre- analytical phase covering patient identification, sample collection, labeling, transport, and storage has been identified as the most error-prone stage. Despite technological advances, most laboratory errors still occur before the analytical stage, often due to human, procedural, or system-related factors. The research employed a descriptive quantitative design supported by qualitative inputs from open-ended survey responses. Data were collected through structured questionnaires distributed to 519 laboratory professionals across multiple public hospitals. Variables such as age, education level, device knowledge, and training adequacy were analyzed to determine their relationship with employee satisfaction. The findings reveal that insufficient training, lack of standardized protocols, and equipment-related problems significantly contribute to pre-analytical errors, which in turn affect staff morale and satisfaction. A positive correlation was found between adequate training, device familiarity, and higher satisfaction levels. The study highlights the urgent need for continuous education, implementation of Standard Operating Procedures (SOPs) and improved communication between laboratory and clinical staff. Adopting international quality frameworks such as ISO 15189 can further enhance reliability and reduce human- based variability. Ultimately, this research contributes to understanding the systemic roots of laboratory errors in developing healthcare environments and provides practical recommendations for improving diagnostic reliability and workforce satisfaction.