Mekân ve kaygı ilişkisi bağlamında Huzur ve Sodom ve Gomore romanları üzerine karşılaştırmalı bir inceleme
A comparative reading of Huzur and Sodom ve Gomore through the lens of space and anxiety
  1. Tez No: 997227
  2. Yazar: ERAY ERGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ALTUĞ YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Mekân, kurmaca metinlerde anlatımın inşasında edebî bir algılayış ve görünüm niteliğiyle öne çıkmaktadır. Karakterlerin duygu ve düşünceleriyle etkileşime giren mekân, salt bir dekor olmaktan çıkarak“perspektif”sunan bir yapıya dönüşmektedir. Bu çalışmanın temel iddiası; her iki romanda da kurmaca dünyayı kuşatan İstanbul'un, yazarların ayrı düşünsel tutumları ve karakterlerin varoluşsal kaygıları doğrultusunda aynı mekânsal düzlemde bambaşka edebî kimlikler kazandığıdır. Bu iddia çerçevesinde öncelikle Tanpınar ve Karaosmanoğlu'nun benzer tarihsel geçiş süreçlerindeki farklı zihniyet yapılarının, İstanbul'u ayrı kaygı yönleriyle resmettiği görülmüştür. Yazarların bu fikirsel derinliğini anlamlandırmak için Kierkegaard'ın kaygı üzerine görüşleri elzemdir; bu doğrultuda karakterlerin gelecekteki olasılıklar karşısındaki seçimlerinin İstanbul'u nasıl bir kaygı sahasına dönüştürdüğü ele alınmıştır. Bu varoluşsal durumun Pierre Nora bağlamındaki yansıması olarak; Huzur'da maziye bağlı“kalıntı”mekânlar ile Sodom ve Gomore'de yabancılaşmadan doğan“boşluk”mekânlar karşılaştırılmıştır. Mekânların bu bağlamdaki imgeleri; Bachelard'ın imge yaklaşımı ve Genette'in iç odaklanma kavramı üzerinden, karakterin zihinsel süzgecinden geçen içsel birer tecrübe olarak çözümlenmiştir. Bu bağlamda; karakterlerin zihinsel süzgecinden geçen bu tecrübeler, her iki eserde de İstanbul'u hafıza, imge ve kaygı katmanlarıyla örülü özgün birer varoluş alanına dönüştürmektedir.
Özet (Çeviri)
Space emerges as a literary perception and manifestation in the construction of narrative within fictional texts. Interacting with the emotions and thoughts of characters, space transcends being a mere backdrop and transforms into a structure that offers a“perspective”. The central argument of this study is that Istanbul, which encompasses the fictional world in both novels, acquires entirely different literary identities within the same spatial plane, shaped by the distinct intellectual stances of the authors and the existential anxieties of the characters. Within the framework of this premise, it is observed that the different mentalities of Tanpınar and Karaosmanoğlu during similar historical transition periods portray Istanbul through separate aspects of anxiety. To comprehend this intellectual depth of the authors, Kierkegaard's views on anxiety are essential; accordingly, it is examined how the characters' choices regarding future possibilities transform Istanbul into a field of anxiety. As a reflection of this existential state within the context of Pierre Nora, the“remnant”spaces tied to the past in Huzur are compared with the“void”spaces arising from alienation in Sodom ve Gomore. The images of these spaces are analyzed through Bachelard's approach to imagery and Genette's concept of internal focalization, treated as internal experiences passing through the mental filters of the characters. In this context, these experiences transform Istanbul into a unique existential sphere interwoven with layers of memory, image, and anxiety in both works.