18. yüzyıl şairi Kâ'il ve Ahmediyye adlı mesnevisi (İnceleme-çeviri yazılı metin)
The 18th century poet Kâ'il and her masnavi named Ahmadiyya (Analysis-translation written text)
  1. Tez No: 997228
  2. Yazar: ÜLKÜ GAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA TOZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Nasihatnâmeler, klasik Türk edebiyatının çok sayıda eser verilmiş türlerindendir. 11. yüzyıldan başlayarak 20. yüzyıla kadar pek çok şair ve âlim tarafından kaleme alınan bu tür, klasik Türk edebiyatının günlük yaşamdan uzak olmadığını kanıtlayan edebî belge niteliğindedir. Müelliflerin nasihatin hayattaki yeri, işlevi ve İslam dininin ilkelerini teşvik etmedeki önemi dolayısıyla nasihatnâmelere rağbet etmeleri, bu türün zengin bir literatürü oluşmasına vesile olmuştur. Bu çalışma, 18. yüzyıl şairi Kâ'il'in daha önce varlığı bilinmeyen nasihatnâme türündeki eseri Ahmediyye'yi ilim âlemine tanıtmayı amaçlamaktadır. Eser, Nâbî'nin Hayriyye'sinden etkilenerek kaleme alınmış isme hitap bir nasihatnâme olup 1743-44 yılında telif edilmiştir. Çalışmada ilk önce nasihat kavramı ve nasihatnâmeler hakkında kısa bilgi verilmiştir. Ardından Kâ'il'in hayatı ve eserleri üzerinde durulmuş, Ahmediyye'nin şekil ve muhteva yönünden incelemesi yapılmış ve transkripsiyonlu metni sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Advice books are a genre in classical Turkish literature that has spawned numerous works. Written by many poets and scholars from the 11th to the 20th century, this genre serves as a literary document proving that classical Turkish literature was not detached from daily life. The authors' preference for advice books, due to their emphasis on the place and function of advice in life and its importance in promoting the principles of Islam, has led to the formation of a rich literature in this genre. This study aims to introduce to the academic world the previously unknown work of advice by the 18th-century poet Kâ'il, the Ahmediyye. Influenced by Nâbî's Hayriyye, this work is a personalized advice piece written in 1743-44. This study begins with a brief overview of the concept of advice and books of advice. It then examines the life and works of Ka'il, analyzes the form and content of the Ahmadiyya, and presents its transcribed text.