Milas Müzesi'nde bulunan Uzunyuva definesi Türkiye Selçuklu sikkeleri ve tarihsel değerlendirmesi
Coins of the Seljuk Sultanate of Rum found in the Milas Uzunyuva hoard and their historical evaluation
- Tez No: 997236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MIYNAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Paranın mazisine bakıldığında, iktisadi, içtimai, kültürel ve siyasi olaylar hakkında ayrıntılı bilgiler sunduğu görülmektedir. Sikkeler, tarih boyunca çeşitli medeniyetlerin geçmişine ışık tutan madeni belgeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle devletlerin başındaki yöneticilerin siyasi, sosyal ve iktisadi otoritelerinin önemli bir yansıması olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca üzerlerinde yer alan motifler ve yazılar sayesinde dönemin siyasi olayları ile otoritelerinin anlaşılmasına katkı sağlamaktadır. Bu çalışma, Milas Uzunyuva Definesi'nde mevcut olan Türkiye Selçuklu Dönemi sikkelerini ele almakta olup Selçuklu sikkelerinin yalnızca siyasi otoritenin bir göstergesi değil, aynı zamanda ticari ilişkilerin de temel unsurlarından biri olduğunu göstermesi bakımından dikkat çekmektedir. Türkiye Selçuklu Devleti, farklı bölgelerle kurduğu ticari bağlantılarda kullanmış olduğu bu sikkelerle Anadolu'da ekonomik güveni sağlamış ve ticaret yollarında ortak bir değer ölçüsü oluşturmuştur. Bu durum, sikkelerin hem iç piyasada hem de uluslararası ticarette dolaşımını kolaylaştırmış ve Selçuklu iktisadi hayatının canlılığını ortaya koymuştur. Bunun yanında bu sikkeler, dönemin pek çok Türkiye Selçuklu hükümdarının ve onların dini olarak tabi oldukları Abbasi Halifelerinin isimlerini ve unvanlarını barındırmaları bakımından oldukça ehemmiyete haizdir. Tezimizde sikkeler kronolojik olarak incelenmiş; fotoğrafları çekilmiş, ölçüleri alınmış, malzemeleri belirlenmiş ve üzerlerindeki yazılar okunarak katalog bölümleri tamamlanmıştır. Elde edilen bu bilimsel veriler, daha sonra genel bir değerlendirmeye tabi tutulmuş ve nihai sonuçlara ulaşılmıştır. Milas Müzesi'nde Bulunan Uzunyuva Definesi Türkiye Selçuklu Sikkeleri ve Tarihsel Değerlendirilmesi adlı bu tez beş ana bölümden müteşekkil olup, birinci bölümde Türkiye Selçuklu Devleti hükümdarlarının kronolojik olarak sıralanmıştır. İkinci bölümde ise Anadolu'daki Türkiye Selçuklu Devleti ve Anadolu Türk beyliklerinden Menteşeoğulları'nın Venedik ve Ceneviz gibi devletlerle yapmış oldukları ticari faaliyetler incelenmiş ve bu ticaretin Anadolu'daki sosyo-ekonomik etkileri değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise Batı Anadolu'nun mühim yerleşimlerinden biri olan Milas'ın tarihsel süreci ele alınmıştır. Dördüncü bölümde Milas'ta 2010 yılında başlamış olan bölge halkı nezdinde Uzunyuva olarak zikredilen alanda araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucunda 2011 ve 2012 yıllarında iki ayrı açmadan, iki adet Orta Çağ definesi ortaya çıkarılmıştır. Bu buluntular, bölgenin Orta Çağ'daki ekonomik ve kültürel canlılığını ortaya koyması bakımından büyük önem taşımakta olup bu bölümde teferrruatlı bir şekilde ifade edilmiştir. Tezimizin çalışma konusunuda içerisinde barındıran UY160112PD kodlu define bu bölümde detaylı bir şekilde incelenmiştir. Beşinci bölümde, Milas Müzesi envanter defterlerinde kayıtlı UY160112PD kodlu definede yer alan 443 adet Türkiye Selçuklu sikkesi incelenmiş; incelenen sikkeler neticesinde 226 adet sikke üzerine bir katalog çalışması hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The history of money offers detailed information about economic, social, cultural, and political events. Throughout history, coins have appeared as metallic documents shedding light on the past of various civilizations. They are especially evaluated as an important reflection of the political, social, and economic authority of the rulers. Furthermore, the motifs and inscriptions on them contribute to the understanding of the political events and authorities of the period. This study focuses on the Anatolian Seljuk coins present in the Milas Uzunyuva Hoard and is noteworthy for demonstrating that Seljuk coins were not only an indicator of political authority but also one of the fundamental elements of commercial relations. The Anatolian Seljuk State ensured economic confidence in Anatolia and established a common measure of value on trade routes with these coins used in commercial connections established with different regions. This situation facilitated the circulation of coins in both the domestic market and international trade, revealing the vitality of Seljuk economic life. In addition, these coins are of great importance in terms of containing the names and titles of many Anatolian Seljuk rulers of the period and the Abbasid Caliphs to whom they were religiously affiliated. In our thesis, the coins were examined chronologically; their photographs were taken, measurements were recorded, materials were determined, and the catalog sections were completed by reading the inscriptions on them. The scientific data obtained were then subjected to a general evaluation and final results were reached. This thesis, titled“Anatolian Seljuk Coins in the Uzunyuva Hoard Located in the Milas Museum and Their Historical Evaluation,”consists of five main chapters. In the first chapter, the rulers of the Anatolian Seljuk State are listed chronologically. In the second chapter, the commercial activities of the Anatolian Seljuk State and the Menteşeoğulları, one of the Anatolian Turkish principalities, with states such as Venice and Genoa are examined, and the socio-economic effects of this trade in Anatolia are evaluated. In the third chapter, the historical process of Milas, one of the important settlements of Western Anatolia, is discussed. In the fourth chapter, two medieval hoards were uncovered from two separate trenches in 2011 and 2012 as a result of the excavations carried out by researchers in the area mentioned as Uzunyuva by the local people, which started in Milas in 2010. These findings are of great importance in terms of revealing the economic and cultural vitality of the region in the Middle Ages and are expressed in detail in this section. The hoard coded UY160112PD, which is also the subject of our thesis, has been examined in detail in this section. In the fifth chapter, 443 Anatolian Seljuk coins in the hoard coded UY160112PD registered in the Milas Museum inventory books were examined; as a result of the examined coins, a catalog study was prepared on 226 coins.