Erkek eşin nüşûzu ve nâşiz erkek karşısında kadına tanınan haklar
The husband's disobedience and the rights granted to the wife against a disobedient husband
  1. Tez No: 997235
  2. Yazar: ALİYE KAYACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALİP TÜRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Aile birliğinde taraflar arasında ortaya çıkan geçimsizlik ve ihlaller, İslâm hukukunda nüşûz kavramıyla ifade edilir. Klasik fıkıh literatüründe nüşûz çoğunlukla kadına izafe edilse de, Nisâ Suresi 128. âyet erkeğin de evlilik birliğini zedeleyen davranışlar sergileyebileceğini göstermektedir. Bu çalışma, erkeğin nüşûzu bağlamında ortaya çıkan olguları sistematik biçimde ele almaktadır. Özellikle kötü muamele, yüz çevirme (i'râz), nafaka yükümlülüğünü yerine getirmeme ve şiddet gibi fiiller üzerinde durulmaktadır. Çalışmada, erkeğin nüşûzu karşısında kadının sahip olduğu haklar ve başvurabileceği çözüm yolları detaylandırılmıştır. Bu kapsamda sulh, hakem tayini, tefrîk ve muhâlea gibi Kur'ânî ve fıkhî düzenlemeler irdelenmiş, klasik ve modern hukuk perspektifleriyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca, nüşûzun evlilik birliğini hangi ölçüde zedelediği ve hangi durumlarda hukuki sonuçlara yol açtığı, Türk Medenî Kanunu ve bazı İslam ülkelerinin aile hukuku düzenlemeleri ile mukayese edilmiştir. Bu çalışma, nüşûzu yalnızca kadının serkeşliği olarak görmenin ötesine geçerek, erkeğin nüşûzu karşısında kadının hukukî ve toplumsal haklarını ortaya koyan bütüncül bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In Islamic law, discord and violations arising between spouses in a marital union are expressed through the concept of nushuz. Although nushuz is mostly attributed to women in classical fiqh literature, verse 128 of Surah Nisa indicates that men can also exhibit behaviors that undermine the marital union. This study systematically addresses the phenomena that arise in the context of male nushuz. It focuses particularly on acts such as mistreatment, turning away (i'raz), failure to fulfill the obligation of maintenance, and violence. The study details the rights women have and the remedies they can seek in response to a man's nushuz. In this context, Qur'anic and fiqh regulations such as reconciliation, appointment of an arbitrator, separation, and divorce are examined and compared with classical and modern legal perspectives. Furthermore, the extent to which nushuz damages the marital union and the circumstances under which it leads to legal consequences are compared with the Turkish Civil Code and the family law regulations of some Islamic countries. This study goes beyond viewing nushuz solely as female disobedience and offers a comprehensive perspective that highlights women's legal and social rights in the face of male nushuz.