Pulmoner tromboemboli hastalarında ultrasonografi ile bakılan vena kava inferior çapı ve aort çapı oranının tanı ve trombüs yayılımını belirlemedeki rolü
Diagnostic and prognostic value of the inferior vena cava–to–aortic diameter ratio assessed by ultrasonography in patients with pulmonary thromboembolism
  1. Tez No: 997244
  2. Yazar: EMRE GÜNEŞLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ŞAHİN KAVAKLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Pulmoner tromboemboli (PTE), ciddi hemodinamik değişikliklere yol açan ve acil tanı gerektiren hayati bir kardiyovasküler durumdur. PTE varlığında, sağ kalp boşluklarının genişlemesi ve artan pulmoner vasküler direnç sonucu vena kava inferior (VKİ) genişlerken, abdominal aort(Ao) çapında görece bir daralma gözlenmektedir. Bu zıt yönlü değişim, hemodinamik dengesizliğin önemli bir göstergesi olup, tanı sürecinde kullanılabilecek potansiyel bir biyobelirteçtir. Bu doğrultuda çalışmamızın temel amacı, VKİ ve aort çapları arasındaki bu değişimi ultrasonografi (USG) ile ölçerek elde ettiğimiz VKİ/Ao oranının, akut PTE tanısında kullanılabilir tanısal bir parametre olup olmadığını değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Bu araştırmaya, tek merkezli, prospektif, gözlemsel, yöntemsel, analitik bir kesitsel çalışma olarak 18 yaş ve üzeri PTE şüphesiyle başvuran kontrastlı bilgisayarlı tomografi pulmoner anjiyografi (BTPA) çekilen hemodinamik stabil olan hastalar alındı. Çalışmaya 64'ü PTE tanılı olmak üzere 148 hasta dahil edildi. Bu 148 hastanın USG ile ölçülen VKİ, abdominal aort çapları ve bu parametrelerin oranı kaydedildi. Bulgular: Acil polikliniğine müracaat eden toplam 148 hastanın 64'ü PTE tanılı hasta grubunu, 84'ü ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Hasta ve kontrol grupları karşılaştırıldığında, VKİ/Aort çap oranı (p<0.001) açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Pulmoner tromboembolinin öngörülmesinde VKİ/Aort çap oranının tanısal değeri, ROC analizinde AUC=0.860 (%95 GA: 0.790–0.929; p<0.001) olarak bulunmuştur. Youden indeksine göre belirlenen kriter değer 1,0 olup, sensitivite %73.4 ve spesifite %97.6 olarak hesaplanmıştır. Sonuç: Çalışmamızda PTE tanılı hastalarda VKİ/aort çap oranı kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Bulgular, bu oranın PTE tanısında USG temelli destekleyici bir parametre olarak kullanılabileceğini göstermektedir. VKİ ve abdominal aort çap oranını esas alan bu yaklaşım, literatürde sınırlı sayıda çalışmada değerlendirilmiş olup, ROC analizinde VKİ/aort çap oranının iyi düzeyde tanısal doğruluk sunduğu saptanmıştır. Ayrıca, mevcut klinik skorlama sistemleriyle kombine edildiğinde PTE tanısal sürecine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Pulmonary thromboembolism (PTE) is a life-threatening cardiovascular condition that leads to significant hemodynamic alterations and requires urgent diagnosis. In the presence of PTE, the right heart chambers become dilated, and due to increased pulmonary vascular resistance, the inferior vena cava (IVC) dilates while a relative narrowing is observed in the abdominal aorta (Ao) diameter. This opposite directional change is an important indicator of hemodynamic imbalance and may serve as a potential biomarker in the diagnostic process. Accordingly, the primary aim of our study is to evaluate whether the IVC/Ao ratio, obtained by measuring this variation in diameters via ultrasonography (USG), can be used as a diagnostic parameter in acute PTE. Materials and Methods: This study was designed as a single-center, prospective, observational, methodological, and analytical cross-sectional study. Hemodynamically stable patients aged 18 years and older who presented with suspected pulmonary thromboembolism and underwent contrast-enhanced computed tomography pulmonary angiography (CTPA) were included. A total of 148 patients were enrolled in the study, of whom 64 were diagnosed with PTE. IVC diameters, abdominal aortic diameters, and the ratios of these parameters measured by ultrasonography were recorded for all patients. Results: Of the 148 patients admitted to the emergency department, 64 formed the PTE group, while 84 comprised the control group. A statistically significant difference was found between the patient and control groups in terms of the IVC/Ao diameter ratio (p<0.001). The diagnostic value of the IVC/Ao diameter ratio in predicting pulmonary thromboembolism was determined by ROC analysis, with an AUC of 0.860 (95% CI: 0.790–0.929; p<0.001). Based on the Youden index, the optimal cut-off value was identified as 1.0, yielding a sensitivity of 73.4% and a specificity of 97.6%. Conclusion: In this study, the IVC-to-aortic diameter ratio was found to be significantly higher in patients diagnosed with pulmonary thromboembolism compared with the control group. These findings suggest that this ratio may serve as an ultrasonography-based supportive parameter in the diagnosis of pulmonary thromboembolism. This approach, based on the ratio of inferior vena cava and abdominal aortic diameters, has been evaluated in a limited number of studies in the literature. Receiver operating characteristic analysis demonstrated that the IVC-to-aortic diameter ratio provided good diagnostic accuracy. Furthermore, when combined with established clinical scoring systems, this parameter may enhance diagnostic performance and facilitate the diagnostic process of pulmonary embolism.