Futbol okulu öğrencilerinin şiddete yönelik tutumları ve ebeveyn tutumlarının incelenmesi
An examination of football school students' attitudes toward violence and parental attitudes
  1. Tez No: 997259
  2. Yazar: OĞUZHAN GÜNBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET REYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, futbol okullarında eğitim gören öğrencilerin şiddete yönelik tutumları ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma, çocukların spor ortamlarında sergiledikleri davranışların aile kaynaklı faktörlerle nasıl şekillendiğini ortaya koymayı amaçlamakta olup betimsel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür.Araştırmanın örneklemini, Adana ilinin Ceyhan ve Seyhan ilçelerinde bulunan futbol okullarına devam eden 212 öğrenci ve ebeveynleri oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği Çocuk Formu ve Ebeveyn Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 26 paket programı ile analiz edilmiş; tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Mann-Whitney U Testi, Kruskal–Wallis Testi ve korelasyon analizlerinden yararlanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonuçları, ebeveyn tutumlarının çocukların şiddete yönelik tutumları üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Demokratik ebeveyn tutumunun çocuklarda şiddet eğilimini azalttığı, otoriter ebeveyn tutumunun ise şiddet eğilimini artırdığı belirlenmiştir. Aşırı koruyucu ebeveyn tutumunun etkisinin sınırlı olduğu, ayrıca ebeveynlerin eğitim düzeyi ve gelir durumunun da çocukların şiddete yönelik tutumlarıyla ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, futbol okullarında eğitim gören çocukların şiddete yönelik tutumlarının ebeveynlerin tutum ve davranışlarına da bağlı olduğu görülmektedir. Bu doğrultuda, ailelerin bilinçlendirilmesine yönelik çalışmaların artırılması, spor eğitimcilerinin çocuk gelişimi konusunda desteklenmesi ve spor ortamlarında psikososyal destek mekanizmalarının güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the attitudes toward violence of students attending football schools and their parents' parenting styles. The study seeks to reveal how family-related factors shape children's behaviors in sports environments and was conducted using a relational survey model. The sample consisted of 212 students attending football schools in the Ceyhan and Seyhan districts of Adana, Türkiye, and their parents. Data were collected using a Personal Information Form, the Attitudes Toward Violence Scale – Child Form, and the Parental Attitude Scale. The data were analyzed using SPSS 26 software, and descriptive statistics, Mann–Whitney U test, Kruskal–Wallis test, and correlation analyses were performed. The level of statistical significance was set at p < 0.05. The findings indicated that parental attitudes have a significant effect on children's attitudes toward violence. Democratic parenting styles were associated with lower levels of violent tendencies, whereas authoritarian parenting styles were found to increase children's tendencies toward violence. Overprotective parenting showed a limited effect. In addition, parents' education level and income were significantly related to children's attitudes toward violence. In conclusion, the results demonstrate that the attitudes toward violence of children attending football schools are influenced not only by the sports environment but also by parental attitudes and behaviors. Therefore, increasing parental awareness, supporting sports educators in child development, and strengthening psychosocial support mechanisms in sports settings are recommended.