BİST bilişim sektöründe maliyet yapışkanlığının panel veri ile test edilmesi
Testing cost stickiness in BIST information technology sector with panel data
  1. Tez No: 997284
  2. Yazar: BATUHAN ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN SABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
İşletmelerin temel motivasyonlarından biri kar maksimizasyonudur. Kar ve zarar dengesinin kurulmasında ve işletmenin faaliyetlerini yerine getirebilmesinde maliyet kavramı büyük bir yer kaplamaktadır. Maliyet, yöneticilerin karar vermesinde ve işletmeden fayda sağlayanların bilgi sahibi olmasında önemli bir kavramdır. Maliyet kavramı, işletmelerin nihai amaçları olan kar maksimizasyonu sürecinde yöneticilerin ele aldığı en temel kavram ortaya çıkmaktadır. Maliyet kavramında piyasadaki değişmelere, işletmelerin vereceği tepkilere maliyet davranışları adı verilmektedir. Maliyet davranışları, geleneksel davranışlar sergileyebileceği gibi asimetrik davranışlar da sergileyebilmektedir. Asimetrik maliyet davranışı literatürde maliyet yapışkanlığı olarak ifade edilmektedir. Daha açık bir ifadeyle, maliyet yapışkanlığı faaliyet hacimlerinde ortaya çıkan artışların veya azalışların geleneksel maliyet davranışlarının aksine değişiklik göstermesidir. Geleneksel maliyet davranışında faaliyetlerde artışlarda maliyetlerdeki artışın tam aksi bir durum olan faaliyetlerdeki azalma durumunda benzer oranlı hareket etmesi beklenmektedir ancak maliyet yapışkanlığı kavramı literatürde yapılan çalışmalarda faaliyetlerdeki artışa maliyetlerin verdiği tepki ile azalışa verdiği tepki farklı olmaktadır. Bu durumlar maliyet muhasebesi konusu olarak incelenmekte ve bu yapışkanlığın nedenleri ve oranları aranmaktadır. Çalışmada Borsa İstanbul Bilişim Sektöründe bulunan 19 şirketin 2014-2024 yıllarındaki finansal tablolarında bulunan Satış Geliri, Satışların Maliyeti, Genel Yönetim Giderleri ve Finansman Giderleri verileri çeyreklik bazda incelenmiş. İnceleme yapılmak için literatürde daha önceden kullanılan ABJ modeli kullanılmıştır. Maliyet kalemleri için üç farklı model kurulmuş ve panel veri analizi yapılarak modellerden çıkan sonuçlar yorumlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda ilgili sektörde belirlenen yıllar arasında ve belirlenen kalemlerde maliyet yapışkanlığı kavramına rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
One of the primary motivations of businesses is profit maximization. In establishing the balance between profit and loss and ensuring the continuation of operations, the concept of cost plays a crucial role. Cost is a significant factor both in managerial decision-making and in providing relevant information to stakeholders. In fact, cost emerges as one of the most fundamental concepts addressed by managers in the pursuit of a company's ultimate goal—profit maximization. The term“cost behavior”refers to how costs respond to changes in market conditions and managerial decisions. These behaviors may follow traditional patterns or exhibit asymmetrical characteristics. In the literature, asymmetrical cost behavior is commonly referred to as cost stickiness. More specifically, cost stickiness describes a deviation from traditional cost behavior in response to fluctuations in activity levels. Under traditional cost behavior, it is expected that costs increase with rising activity and decrease proportionally when activity declines. However, cost stickiness suggests that the cost response to increases in activity differs from the response to decreases. This phenomenon has been widely studied within the field of cost accounting, where researchers seek to identify the causes and magnitude of such stickiness. In this study, the financial statements of 19 companies listed in the Borsa Istanbul Information Technology Sector from 2014 to 2024 were analyzed on a quarterly basis. The data examined includes Sales Revenue, Cost of Goods Sold, General Administrative Expenses, and Fincancial Expenses. The ABJ model, which has been widely applied in prior research, was used as the analytical framework. Three separate models were established for the different cost components, and panel data analysis was conducted to evaluate the results. The findings reveal that, within the specified period and across the examined cost items, no evidence of cost stickiness was observed in the relevant sector.