1990 sonrası Türk sinemasının kültürel niteliği
  1. Tez No: 99729
  2. Yazar: ASİYE SALBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAGIP TARANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
ÖZET Sinema, bir toplumun kültürünün yansımasıdır. Sinema ile kültür arasındaki bu etkileşim sanat açısından da çok önemlidir. Çünkü; bir toplumun sineması aynı zamanda o toplumun sanata verdiği önemi vurgular. Sinema, kendi içinde de ayrı bir kültür oluşturur. Bir toplumun ve sinemasının kültürü özdeşleşiyorsa sanatçıların kültürel anlamdaki duyarlılığından kuşku duyulamaz. Dolayısıyla özgür düşünce ve yaratıcılık, o toplumun gelişmiş değer yargılarını gösterir. İşte bu yüzden çağına tanıklık eden sinema aynı zamanda çağdaşlaşmanın da anahtarıdır. Türk Sineması; Türk toplumunun geçirdiği evrelerle birlikte kendine özgü birtakım dönemlerden geçmiştir. Toplumsal yapılanmada sanatın önemi yadsınamaz. Ne ki toplum ve kültür arasındaki özel ilişkide sanat her zaman işlevini göremeyebilir. Bu da o toplumun düşünce yapısıyla ilgilidir. Türk Sineması; kendine özgü bir yapı içinde hem sorunlarını çözmeye çalışmış hem de belli bir değişim çizgisi içinde yeni sorunlar oluşturmuştur. Bu da Türkiye'nin sosyoekonomik yapısı ile ilişkilidir. Ancak, halk Türk Sineması'nı hep sevmiştir. Günümüzde akademik anlamda yaptığımız eleştirilerin ardında bile bu büyük sevgi vardır. Çünkü kültürümüzde hoşgörünün ve alçakgönüllü olmanın diğer karşılığı evrensel anlamda“prestij”diyebileceğimiz;“emek veren insan olmanın onuru”dur.“1990 Sonrası Türk Sineması'nın Kültürel Niteliği”adlı tez çalışmamın ilk bölümünde; kültürün tanımına ve kapsamına değinilmiştir. Buna bağlı olarak“Kültür ve toplum”,“Kültür ve sanat”etkileşimi irdelenmiştir. Sinemada kültürün yansımalarına ilişkin olarak Türk toplumunun düşünce yapısı özetlenmiştir. Türk Sineması'nın içindeki yansımasında Türk toplumunun sorunları belirlenerek çözümlenmeye çalışılmıştır. Bu anlamda Türk toplumunun toplumsal ve kültürel yapısı genel olarak değerlendirilmiştir. II. Bölümde;“Türk Sineması, 1920'lara dek Dönem Özellikleri”açısından değerlendirilmiştir. Varılan sonuçlardan oluşturulan genel yargıya bağlı olarak 1990'lardaki Türk Sineması'nın sinema dilinin yapısına uygunluğu; izlediğim filmler aracılığı ile içerik ve biçim açısından tartışılmıştır. Tema ve konuarasındaki etkileşim ise dramatik yapının örgüsü içinde yorumlanmıştır. Kültür yansımaları ile varılan sonuçlar, bireysel ve toplumsal kültüre koşut olarak incelenmiştir. Sonuçta ise eleştirel bir bakış ile“Yeniden yapılanmaya gidilebilir mi?”önermesiyle bütün yargılar, bir bütünlük içinde sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMERY The cinema is the reflection of the culture of a society. The interaction between the cinema and the culture is also important in point of the art because the importance of the cinema emphasizes the importance of the art, too. The cinema has its own culture, too. If the culture of a society and the cinema is identical, then you can't get suspicious about the artists' sensitivity to the culture. Consequently; free idea and creativity points out the developed standard of judgement. Therefore; the cinema, that testifies its time, is the key to become contemporary at the same time. Turkish society passed through some stages so Turkish Cinema also passed through some periods which were special to itself. The importance of the art can't be rejected on the social formation but the art can't be always functional in the special relation between the society and the culture, and this is related to the mentality of the society. Turkish Cinema tried to solve its problems in a formation that's special to itself and formed some new problems in a certain change line at the same time. And, that's connected with the socioeconomic character of the society. But, the society always loved Turkish Cinema. This big love is even behind the criticisms that has academic meanings because in our culture; the other meaning of tolerance and being humble, that we can call it“prestige”, is“the honor of being a person that works”. Part one of my research, that is called“The Cultural Attribute Of Turkish Cinema After 1990”, is about the definition and extent of the“Culture”. Therefore, the interaction between“The culture and the society”and“The culture and the art”is investigated. The mentality character of Turkish Society, that is related to the reflections of the culture on the cinema, is summarized. The problems that are because of the reflection of Turkish Society on Turkish Cinema are determined and tried to be solved. Therefore; the social and cultural character of Turkish Society is explained. In the second part, Turkish Cinema is explained in point of“The properties of the period from 1920 to 1990”. Depending on the general judgementthat resulted from the conclusions which were reached, Turkish Cinema after 1990 is discussed in point of science and its contents for suitability of it to the cinema language through the films I watched. And the interaction between the topic and the theme is commented on within the dramatic character bond limits. Being parallel to the individual and social culture, the reached conclusions are researched through the culture reflections. Finally; from the point of a critical view, all the judgements were concluded within a wholeness through the proposition“Can a new formation occur?”.