Mobil cihazların kablosuz şarjında yapay sinir ağları destekli konum belirleme sistemi ve algılama bobini tasarımı
Artificial neural network supported positioning system and sensing coil design in the wireless charging of mobile devices
- Tez No: 997308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AĞÇAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında mobil cihazların kablosuz şarjı için bobin tasarımı gerçekleştirilmiştir. Tasarımda, verim için etkisi büyük olan hizalama durumlarının incelenebilmesi için algılama bobinleri kullanılmıştır. Hem alıcı ve verici bobin hem algılama bobinleri yerleşim kolaylığı sebebiyle kare olarak seçilmiş ve manyetik saçılımı azaltmak için nüve kullanılmıştır. Algılama bobinlerinin x ve y eksenlerinde hizalama hataları olması durumunda endüktanslardaki değişim incelenmiştir. Değişen endüktans değerleri ile bobin konumu tespit edilmiştir. Algılama bobinlerinin gerilim değerleri incelenmiş ve gerilim değerleri ile -50 mm'den +50 mm'ye 5 mm aralıklarla 441 farklı konum tespiti yapılabilmiştir. Gerilim değerleri yapay sinir ağları kullanılarak çoğaltılmış ve 1 mm aralıklarla 0.16 ortalama karesel hata ile konum tahmini yapabilen bir model haline getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a coil design was developed for wireless charging of mobile devices. Detection coils were used to examine alignment conditions, which have a major effect on efficiency. Both the transmitter–receiver coils and the detection coils were chosen as square-shaped due to ease of placement, and a magnetic core was used to reduce magnetic leakage. Changes in inductance were analyzed for misalignment of the detection coils along the x and y axes. Using the varying inductance values, the coil position was determined. The voltage values of the detection coils were examined, and with these voltage values, 441 different positions from –50 mm to +50 mm in 5 mm intervals were identified. The voltage values were augmented using artificial neural networks, and a model capable of estimating positions at 1 mm intervals with a mean squared error of 0.16 was developed.