Eğitim felsefesinde natüralist ve kültürel eğitim anlayışlarının karşılaştırılması
The comparison of naturalist and cultural approaches in the philosophy of education
  1. Tez No: 997309
  2. Yazar: AYŞE NUR KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE GECE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Felsefe tarihi boyunca, eğitim ve felsefe birbirini karşılıklı etkileyen iki temel disiplin alanı olmuştur. Bu etkileşimin bir sonucu olarak, eğitime dair birçok felsefi yaklaşım ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, bu yaklaşımlar arasında önemli bir yere sahip olan doğa temelli natüralizm eğitim anlayışı ve kültür temelli kültürel eğitim anlayışı karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Her iki anlayış farklı dönemlerde ortaya çıkmış ve farklı temellere dayanmış olsa, insanın özgürleştirmesi ve kendini gerçekleştirmesi açısından ortak noktalar barındırmaktadır. Çalışmanın amacı, iki eğitim yaklaşımını felsefi temelleri, insan, toplum ve eğitim amaçlarını bakımından karşılaştırarak benzerlik ve farklılıklarını ortaya koymaktır. Araştırmada, natüralist eğitim anlayışının bireyin doğasına uygun öğrenme süreçleri ve içsel potansiyelinin geliştirilmesine odaklandığı; kültürel eğitim anlayışının ise bireyi kültürel ve entelektüel birikimle donatarak kendini gerçekleştirmesini amaçladığı vurgulanmıştır. Ayrıca, modern eğitim sistemlerinde her iki yaklaşımın etkileri, birey merkezli, deneyim odaklı ve eleştirel düşünmeyi teşvik eden yöntemlerle ilişkilendirilmiştir. Ülkemizde Batı kaynaklı eğitim akımlarının doğrudan aktarılmasının sınırlılıkları tartışılmış ve kültürel değerler ile bireyin doğal gelişim süreçlerine uygun bir eğitim yaklaşımının gerekliliği ortaya konmuştur. Bu bağlamda, çalışmada karşılaştırılan natüralist ve kültürel eğitim kuramlarının toplumumuza ve değer sistemlerimize uyarlanarak eğitim süreçlerinde etkin biçimde uygulanması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of philosophy, education and philosophy have been two fundamental disciplines that have mutually influenced each other. As a result of this interaction, numerous philosophical approaches to education have emerged. This study comparatively examines two significant approaches among these: the nature-based naturalist education and the culture-based cultural education. Although these approaches emerged in different periods and are grounded on different foundations, they share commonalities in terms of human emancipation and self-realization. The aim of the study is to compare these two educational approaches in terms of their philosophical foundations, perspectives on human beings and society, and educational objectives, highlighting their similarities and differences.The study emphasizes that the naturalist education approach focuses on learning processes aligned with the individual's nature and the development of their inner potential, whereas the cultural education approach aims to equip the individual with cultural and intellectual capital to achieve self-realization. Moreover, the influence of both approaches on contemporary educational systems is linked to learner-centered, experience-based, and critical-thinking-promoting methods. The limitations of directly transferring Western-originated educational movements into our country are discussed, and the necessity of an educational approach that aligns with cultural values and the natural developmental processes of individuals is highlighted. In this context, the study concludes that the naturalist and cultural educational theories examined should be adapted to our society and value systems in order to be effectively applied within educational practices.