Adalet Ağaoğlu'nun Dar Zamanlar serisinde politik dönüşüm
Political transformation in Adalet Ağaoğlu's Dar Zamanlar series
  1. Tez No: 997315
  2. Yazar: SELVİ ALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Adalet Ağaoğlu'nun Dar Zamanlar serisinde, yazarın politik düşüncelerinin hangi aşamalardan geçerek dönüştüğü ve bu dönüşümün eserlerine nasıl yansıdığı takip edilebilmektedir. Bu bağlamda tezin temel amacı, Türkiye'de yaşanan politik dönüşümlerin Adalet Ağaoğlu'nun Dar Zamanlar serisini oluşturan Ölmeye Yatmak (1973) Bir Düğün Gecesi (1979) ve Hayır… (1987) romanlarını nasıl şekillendirdiğini tespit etmektir. Çalışmanın birinci bölümünde Türkiye'nin 1960'lı yıllarına hâkim olan ATÜT tartışmalarına ve Kemal Tahir'in tezlerine yer verilmiş, söz konusu tartışmaların Ölmeye Yatmak (1973) romanının yapısını nasıl belirlediği incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda Adalet Ağaoğlu'nun bu romanını, Kemal Tahir'in Osmanlı-Türk toplum yapısını açıklamaya yönelik tezlerinden etkilenerek kurguladığı saptanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Bir Düğün Gecesi (1979) romanının asker-sermaye ilişkisini nasıl konu edindiği ele alınmış, Adalet Ağaoğlu'nun bu romanını 1970'li yılların gündemine hâkim olan asker öncülüğünde devrim fikrini tartışmak amacıyla kurguladığı sonucuna varılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise 12 Eylül 1980 Darbesi sonrası Türkiye'nin gündemine hâkim olan; Sovyetler Birliği'nin çökmesi, reel sosyalizm tartışmaları, çevreci duyarlılık gibi konuların serinin üçüncü romanını nasıl şekillendirdiği belirlenmiş, Hayır...'ın darbe sonrası politik kutuplaşmanın ve siyasal şiddetin ardından gelen itaat talebine karşı kaleme alındığı tespit edilmiştir. Serinin son kitabı olarak sunulan Dert Dinleme Uzmanı'na (2014) önceki üç kitapla kurduğu zayıf ilişki nedeniyle bu çalışmada ayrıntılı yer verilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Adalet Ağaoğlu's Dar Zamanlar series traces the evolution of the author's political ideas and how this transformation is reflected in her works. In this context, the main goal of the thesis is to determine how the political transformations experienced in Turkey shaped Adalet Ağaoğlu's Dar Zamanlar series, consisting of the novels Ölmeye Yatmak (1973), Bir Düğün Gecesi (1979), and Hayır… (1987). The first section of the thesis covers the ATÜT debates that dominated Turkey in the 1960s and Kemal Tahir's arguments, examining how these debates determined the structure of the novel Ölmeye Yatmak (1973). This analysis concludes that Adalet Ağaoğlu's novel was conceived under the influence of Kemal Tahir's theses explaining the Ottoman-Turkish social structure. The second section of the thesis examines how the novel Bir Düğün Gecesi addresses the relationship between the military and capital, concluding that Adalet Ağaoğlu constructed this novel to discuss the idea of a military-led revolution, which dominated the agenda in the 1970s. The third section of the thesis determines how issues that dominated Turkey's agenda after the September 12, 1980 coup—such as the collapse of the Soviet Union, debates on actually existing socialism, and environmental conscience—shaped the third novel in the series, and it is found that Hayır... was written in response to the demand for obedience that followed the political polarization and political violence after the coup. The last book in the series, Dert Dinleme Uzmanı (2014), is not discussed in detail in this study due to its weak connection to the previous three books.