Yerel gazetecilikte yapay zeka kullanımı: Antalya yerel medyası örneği
The use of artificial intelligence in local journalism: The case of local media in Antalya
- Tez No: 997314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAD KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Antalya'daki yerel gazetecilikte yapay zekânın (YZ) kullanımını; gazetecilerin algıları, bu teknolojilerin kullanım biçimleri ve mesleki rutinler ile gazetecilik mesleğinin geleceği üzerindeki etkileri çerçevesinde incelemektedir. Hızlanan dijital dönüşüm koşulları altında yapay zekâ, yerel medyada çalışma organizasyonunu etkileyen ve gazetecilik pratiğinin bazı yönlerini yeniden tanımlayan bir unsur olarak giderek daha fazla öne çıkmaktadır. Araştırma, nitel yaklaşım benimsenerek Antalya'daki yerel medyada çalışan on altı gazeteciyle yapılan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yoluyla gerçekleştirilmiştir. Bulgular, yapay zekânın günlük çalışmalarda hâlihazırda kullanıldığını, ancak bu kullanımın açık kurumsal ve etik yönergeler olmaksızın parçalı ve seçici bir biçimde gerçekleştiğini göstermektedir. Yapay zekânın kullanımı yaş ya da mesleki deneyimle değil, bireysel mesleki tutumlar ve teknolojinin faydasına ilişkin değerlendirmelerle ilişkilidir. Ampirik veriler, yapay zekânın ağırlıklı olarak haber üretiminin teknik ve hazırlık aşamalarında; temel bilgilerin toplanması, metin taslaklarının oluşturulması, dilsel düzeltmeler ve içerik transkripsiyonu gibi süreçlerde kullanıldığını ortaya koymaktadır. Yapay zekâ, bağlamsal anlama, yaratıcılık ve mesleki muhakeme konularındaki sınırlılıkları nedeniyle bir gazetecinin yerini alabilecek bir unsur olarak değil; verimliliği artırabilen bilişsel ve operasyonel bir destek aracı olarak algılanmaktadır. Hatalı ya da yetersiz yorumlanmış bilgi riski nedeniyle, sürekli insan denetimi ve editoryal gözetimin gerekliliği vurgulanmaktadır. Sonuç olarak araştırma, Antalya'daki yerel gazetecilikte yapay zekâ kullanımının devam edeceğini ve yoğunlaşacağını; ancak katkısının, uygulama biçimine ve açık etik ile mesleki çerçevelerin geliştirilmesine bağlı olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, gazetecilerin gerçek deneyimlerine dayanan, yapay zekânın yerel medyaya entegrasyonunun erken aşamasına ilişkin ampirik temelli bir bakış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the application of artificial intelligence (AI) in local journalism in Antalya, with a focus on journalists' perceptions, modes of use of these technologies, and their impact on professional routines and the future of the journalistic profession. In the context of accelerated digital transformation, artificial intelligence increasingly emerges as a factor influencing work organization and redefining certain aspects of journalistic practice in local media. The research was conducted using a qualitative approach, employing semistructured in-depth interviews with sixteen journalists employed in local media outlets in Antalya. The findings indicate that artificial intelligence is already used in everyday journalistic work, but in a fragmented and selective manner, without clearly defined institutional and ethical guidelines. Its adoption is not conditioned by age or work experience, but rather by individual professional attitudes and assessments of the technology's usefulness. Empirical data show that artificial intelligence is predominantly used in technical and preparatory stages of news production, such as gathering basic information, drafting texts, language editing, and content transcription. AI is mainly perceived as a tool for cognitive and operational support that can enhance work efficiency, but not as a substitute for journalists, due to its limitations in contextual understanding, creativity, and professional judgment. Given the risk of inaccurate or inadequately interpreted information, the necessity of continuous human control and editorial oversight is emphasized. In conclusion, the study demonstrates that the use of artificial intelligence in local journalism in Antalya will continue and intensify; however, its contribution depends on the manner of implementation and the development of clear ethical and professional frameworks. This study provides an empirically grounded insight into the early phase of artificial intelligence integration in local media, based on the real experiences of journalists.