2019 ve 2024 ilkokul Türkçe dersi öğretim programlarının karşılaştırılması ve öğretmen görüşleri
Comparison of the 2019 and 2024 primary school Turkish language curricula and teacher opinions
  1. Tez No: 997351
  2. Yazar: AYŞENUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDİ BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2019 ve 2024 ilköğretim Türkçe dersi öğretim programını karşılaştırmalı olarak incelemek ve söz konusu programlara ilişkin öğretmen görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş; öğretim programları sistematik biçimde incelenmiş ve programların amaç, içerik, öğrenme-öğretme süreci ile ölçme-değerlendirme boyutları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Öğretmen görüşleri yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış; veriler içerik analizi yöntemiyle kodlanarak çözümlenmiştir. Çalışma grubunu, 2024 İlkokul Türkçe Dersi Öğretim Programı'nı uygulayan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırma bulguları, 2024 programında kazanımların sadeleştirildiğini, öğrenci merkezli yaklaşımların güçlendirildiğini ve dijital, görsel metinlere daha fazla yer verildiğini göstermektedir. Öğretmenler, programın öğrenci etkileşimini artıran ve öğrenme sürecinde öğrenciyi daha etkin kılan bir yapıya sahip olduğunu belirtmekle birlikte; uygulama sürecinde ölçme ve değerlendirme uygulamalarının zaman alıcı olması, programın yeterince tanıtılmaması ve fiziksel koşullara bağlı sınırlılıklar gibi çeşitli güçlükler yaşandığını ifade etmişlerdir. Elde edilen bulgular, 2024 İlkokul Türkçe Dersi Öğretim Programı'nın kuramsal açıdan güncel eğitim yaklaşımlarıyla uyumlu olduğunu ancak uygulamada öğretmenlere yönelik rehberlik, örnek uygulama materyalleri ve hizmet içi destek mekanizmalarının güçlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçlarının, alanda yapılacak yeni akademik çalışmalara katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comparatively examine the 2019 and 2024 Primary School Turkish Language Curriculum and to reveal teachers' views regarding these curricula. A qualitative research approach was adopted in the study; the curricula were systematically analyzed, and their objectives, content, teaching–learning processes, and assessment and evaluation dimensions were comparatively evaluated. Teachers' opinions were collected through a semi-structured interview form, and the data were coded and analyzed using the content analysis method. The study group consisted of classroom teachers implementing the 2024 Primary School Turkish Language Curriculum. The findings indicate that, in the 2024 curriculum, learning outcomes were simplified, student-centered approaches were strengthened, and greater emphasis was placed on digital and visual texts. Although teachers stated that the curriculum has a structure that enhances student interaction and makes students more active in the learning process, they also reported experiencing various challenges during implementation, such as time-consuming assessment and evaluation practices, insufficient introduction of the curriculum, and limitations related to physical conditions.The findings reveal that the 2024 Primary School Turkish Language Curriculum is theoretically aligned with contemporary educational approaches; however, in practice, guidance for teachers, sample instructional materials, and in-service support mechanisms need to be strengthened. It is expected that the results of this study will contribute to future academic research in the field.