Makedonya'daki belli başlı ziyaret yerleri: Dinler tarihi açısından bir değerlendirme
Some important religious sites in Macedonia: A research from the comparative study of religion
- Tez No: 99738
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN YİTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Çalışmamızda ilk olarak, genel anlamda Makedonya tarihi, coğrafî, siyasi ve kültürel yönden tanıtılmaya çalışılmıştır. Bunun yanısıra, nüfusunun yaklaşık %50'sini müslümanlardan oluşan Makedonya Cumhuriyeti, hem Osmanlının mirasçısı olarak, buradaki Osmanlı eserlerini korumaya çalışan ve her zaman bununla övünen, hem de çeşitli etnik ve dinî grupların asırlardır bir arada yaşadıkları bir ülkedir. Dahası burada yaşayan müslümanlann önemli bir bölümünü de Türkler oluşturmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde değişik nedenlerle buraya yerleşen Makedonya Türkleri, günümüzde her bakımdan Türk kültürüne gönülden bağlı ve büyük bir hassasiyetle onu yaşatmaya çalışan bir topluluktur. Makedonya Türklerinin dinî hayatını inceleme konusu yapan bu çalışmamızda, burada yaşayan halk inançlarım, değişik ziyaret yerlerinde yapılan uygulamaları gözlemleyerek tasvir etmeye çalıştık. Aynı zamanda ziyaretlerin taşıdığı mahiyeti dikkate alarak, bunların dinî, kültürel ve yerel özellikleri belirlenmeye çalışıldı. Özellikle tıptan ümidini kesmiş kimselerin muhtelif hastalıklara şifa bulmak, kısmet açmak, mahsul ve ürünlerin bereketli olması için yapılan ziyaretlerin hayli yaygın olduğu görüldü. Ayrıca Müslüman-Türk halkı arasında yaygın diğer bir ziyaret türünün ise, Osmanlı Türklerinden ermiş kabul edilen kişilerin mezarlarını ziyaret etmek ve onlardan medet dilemek olduğu da tespit edilmiştir. Bunların yanısıra, belirli günleri kutlamak amacıyla türbe ve diğer ziyaretgahlan ziyarette hayli yaygındır. Meselâ, Hıdrellez günü, bilhassa müslümanlar, bölgedeki ziyaret yerlerine gitmek, oralarda hem eğlenmek hem de bu ziyaret yerine has menasiki gerçekleştirmek suretiyle kutlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
SOME RELIGIOUS SITES IN MACEDONIA: A RESEARCH FROM THE COMPARATIVE STUDY OF RELIGION (ABSTRACT) This study, while examining the religious sites and visiting places, aims to give some information about the basic characteristics of religious life among Turkish muslims in Macedonia. Beside the Introduction and the Conclusion, the study consists of two chapters. In the Introductory chapter,it is given essential information about the historical, geographical, cultural and political aspects of Macedonia. Because religious life is very closely connected with all these aspects of life and cannot be thinkable by itself. On the other hand, without taken considered them it is almost impossible to understand the religious life correctly. Then, the first chapter is seperated on the folk beliefs, their meaning, emergence and importance in religious life. In the second chapter, 21 religious sites, which are in a varient parts of Macedonia and ferquently visited by people on different occasions, purposes and very much important in public religious life, and important rites related with them are introduced one by one in a analytical and comparative way.