Sosyal medya bağımlılığının ilişki doyumuna etkisinde ikili ilişkilerde mükemmeliyetçiliğin aracılık rolü
The mediating role of perfectionism in relationship satisfaction between social media addiction and relationship satisfaction.
  1. Tez No: 997404
  2. Yazar: GÖKDENİZ KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLER HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada sosyal medya bağımlılığının ilişki doyumuna olan etkisinde ikili ilişkilerde mükemmeliyetçiliğin aracılık rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, sosyal medya bağımlılığının romantik ilişkileri nasıl etkileyebileceği konusunda farkındalık kazandırmak, bu etkinin özellikle yüksek standartlar olgusuyla olmak üzere mükemmeliyetçilik aracılığıyla artış gösterdiğini ortaya koymak ve sosyal medya kullanımının sağlıklı şekilde kontrol altına almaya yönelik öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemi, bir romantik ilişkisi olan, 18 yaş ve üzeri, bilgilendirilmiş onam alınmış ve gönüllük esası olan 385 katılımcıdan oluşmaktadır. Yapılan analizler sonucunda sosyal medya bağımlılığının ilişki doyumuna etkisinde ikili ilişkilerde mükemmeliyetçiliğinin anlamlı bir aracılık rolü olduğu bulgulanmıştır. Aşırı sosyal medya kullanımının ideal benlik algısını ve yüksek standartları arttırdığı, bu artışın da gerçek dışı ilişki beklentileri oluşturarak ilişki doyumunda azalmaya neden olduğu görülmüştür. Sosyal medya bağımlılığının eğitim düzeyi, günlük sosyal medya kullanım saati ve cinsiyete göre farklılaştığı bulgusuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, literatürdeki bulgular ile büyük ölçüde tutarlıdır. Araştırmada kullanılan değişkenlerin daha önce bir arada değerlendirilmemiş olması bu araştırmanın ve bulguların önemini arttırmaktadır. Elde edilen bulgular, literatür taranarak ve kavramsal çerçeve ele alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating role of perfectionism in relationships on the effect of social media addiction on relationship satisfaction. The research aims to raise awareness of how social media addiction can affect romantic relationships, to reveal that this effect is exacerbated by perfectionism, particularly through the concept of high standards, and to offer suggestions for managing social media use in a healthy way. The sample consists of 385 participants aged 18 and over who are in a romantic relationship, have given informed consent, and participated voluntarily. The analysis revealed that perfectionism in relationships plays a significant mediating role in the effect of social media addiction on relationship satisfaction. Excessive social media use was found to increase the ideal self-image and high standards, which in turn creates unrealistic relationship expectations, leading to decreased relationship satisfaction. The study also found that social media addiction differs according to education level, daily social media use hours, and gender. The findings of this research are largely consistent with those in the literature. The fact that the variables used in this research have not been previously evaluated together increases the importance of this research and its findings. The findings were discussed by reviewing the literature and examining the conceptual framework.