Sürdürülebilir rekabet avantajı oluşturmada rekabet stratejilerinin rolünün ihracat performansını artırmaya etkisi: Doğal taş sektöründe bir uygulama
The effect of competitive strategies on increasing export performance in creating sustainable competitive advantage: An application in the natural stone industry
- Tez No: 997405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL KARAYORMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Afyonkarahisar doğal taş sektöründe faaliyet gösteren ihracatçı işletmelerde sürdürülebilirlik uygulamaları, rekabet stratejileri ve ihracat performansı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Doğal taş sektörü yüksek enerji tüketimi, su kullanımı ve atık üretimi nedeniyle negatif çevresel etkisi yüksek bir alan olup, uluslararası pazarlarda giderek artan çevre odaklı talepler karşısında sürdürülebilir üretim uygulamaları stratejik bir önem kazanmıştır. Araştırma kapsamında Afyonkarahisar'da doğal taş ihracatı yapan 27 işletme ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgular, işletmelerin su geri dönüşümü, enerji verimliliği, toz ve atık yönetimi, yeni kesim teknolojileri ve yenilenebilir enerji kullanımı gibi uygulamalara yöneldiğini göstermektedir. Bu uygulamaların, özellikle ihracat pazarlarında kalite algısını güçlendirdiği, müşteri güvenini artırdığı ve firmaların tercih edilirliğini olumlu etkilediği görülmüştür. Analizler, sürdürülebilirlik uygulamalarının rekabet stratejileriyle doğrudan bağlantılı olduğunu ortaya koyduğu söylenebilir. Maliyet odaklı firmalar verimlilik artırıcı uygulamalarla maliyet avantajı sağlarken, farklılaşma odaklı firmalar çevre dostu üretimi marka imajı ve ürün çeşitliliği ile bütünleştirmektedir. Bazı firmaların ise her iki yönü bir arada kullanarak karma stratejiler geliştirdiği belirlenmiştir. Çalışma, sürdürülebilirlik uygulamalarının yalnızca çevresel etkileri azaltmakla kalmadığını, aynı zamanda uzun vadeli rekabet avantajı sağlayarak ihracat performansını güçlendirdiğini göstermektedir. Bu yönüyle araştırma, doğal taş sektöründe sürdürülebilirliğin stratejik önemini ortaya koymakta ve sektörel politika ile işletme stratejileri için yol gösterici bir çerçeve sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between sustainability practices, competitive strategies, and export performance in Afyonkarahisar's natural stone exporting companies. The natural stone sector has a high negative environmental impact due to its high energy consumption, water use, and waste production. Sustainable production practices have gained strategic importance in the face of increasing environmental demands in international markets. Semi-structured interviews were conducted with 27 businesses exporting natural stone in Afyonkarahisar as part of the research. The findings indicate that these businesses are focusing on practices such as water recycling, energy efficiency, dust and waste management, new cutting technologies, and renewable energy use. These practices have been shown to strengthen the perception of quality, increase customer confidence, and positively impact company preference, particularly in export markets. Analysis reveals that sustainability practices are directly linked to competitive strategies. While cost-focused companies achieve cost advantages through efficiency enhancing practices, differentiation-focused companies integrate environmentally friendly production with their brand image and product diversity. Some companies have developed hybrid strategies that combine both. Overall, the study demonstrates that sustainability practices not only reduce environmental impacts but also enhance export performance by providing long-term competitive advantage. In this respect, the research highlights the strategic importance of sustainability in the natural stone sector and provides a guiding framework for sectoral policy and business strategies.