Der Schutz von Domain-Namen im türkischen und deutschen Zivilrecht
Türk ve Alman Özel Hukukunda İnternet Alan Adlarının Korunması
  1. Tez No: 997416
  2. Yazar: ZEYNEP DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MICHAEL MARTINEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Unıversıtat Des Saarlandes
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
Özet
Çalışmada“Türk ve Alman Hukukunda İnternet Alan Adlarının Korunması”konusu ele alınmıştır. Çalışmanın ilk kısmında alan adı sisteminden, alan adlarının yapısından ve alan adlarının verilme usulünden bahsedilmektedir. Bu kısımda teknik bilgiler açıklanmaktadır. İnternet alan adlarının isimlendirilmesi, temelde IP- Adresleme (Internet Protocol) sistemine dayanmaktadır. Bu sistemde, her internet adresine (alan adı) bir IP numarası tahsis edilmek suretiyle bu adrese bu numara altında erişilebilme imkânı sağlanmaktadır. Ancak IP- adres sistemini tanımlayan numaraların akılda tutulması mümkün değildir. Bu nedenle internet alan adı (domain name) sistemi geliştirilmiştir. Buna göre, İnternet alan adı olarak internet tarayıcısının adres satırına verilen bir web site adresi, bilgisayar tarafından gerçekte bu adres için belirlenmiş olan IP-adresine çevrilmektedir. Bir internet alan adı esas itibariyle“Top-Level Domain”ve“Second-Level Domain”den oluşmaktadır. Top-Level Domainler de kendi içinde“Generic Top Level”ve“Country Top Level”olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İnternet alan adlarının tescilinde“ilk gelen alır”prensibi geçerlidir. Alan adlarının tahsisi içinse farklı modeller söz konusudur. Bunlar serbest tahsis, yarı serbest tahsis ve belgeye dayanan kısıtlayıcı tahsistir. Türk hukukunda kamu düzeni ve genel ahlaka aykırı alan adlarının tesciline izin verilmemektedir. Çalışmanın ikinci kısmında internet alan adlarının hukuki niteliği ve isim hakkı uyarınca korunması konularına yer verilmiştir. İnternet alan adı, ismin unsurlarını taşıması durumunda, yani ayırt edici ve tanımlayıcı olma şartıyla, ismin korunmasına dair hükümlerden faydalanacaktır. Bu anlamda internet alan adları kişilik hakkına dahildir. İsmin haksız yere kullanılması durumunda, kişilik haklarına müdahalenin durdurulması talep edilebilecektir. Çalışmanın üçüncü ve son kısmında ise alan adlarının kullanılmasına dair özel durumlar ele alınmıştır. Yer isimlerinin alan adı olarak kullanılması, alan adlarının haksız rekabet ve marka hukuku kapsamında korunmasına kısaca değinilmiştir. İnternet Alan Adı yönetmeliği uyarınca, internet alan adına yönelik uyuşmazlıkların tahkimde çözülmesi mümkündür. Ancak tahkim şartının zorunlu mu yoksa ihtiyari mi olduğu konusu tartışmalıdır. Kanaatimizce ihtiyari tahkim söz konusudur ve taraflar dilerse uyuşmazlığın mahkeme kanalıyla çözülmesi de mümkündür.
Özet (Çeviri)
The study addresses the topic of“Protection of Internet Domain Names in Turkish and German Law.”In the first part of the study, the domain name system, the structure of domain names, and the procedures for their allocation are discussed. This section provides technical information. The naming of internet domain names is fundamentally based on the IP addressing (Internet Protocol) system. In this system, each internet address (domain name) is assigned an IP number, allowing access to that address under the assigned number. However, it is not feasible to memorize the numbers defined by the IP address system. Therefore, the domain name system was developed. Accordingly, a website address entered into the address bar of an internet browser is actually converted by the computer into the IP address assigned to that domain. A domain name essentially consists of a“Top-Level Domain”and a“Second-Level Domain.”Top-Level Domains are further divided into“Generic Top-Level Domains”and“Country Code Top-Level Domains.”In the registration of internet domain names, the principle of“first come, first served”applies. There are different models for domain name allocation: these include open allocation, semi-open allocation, and restrictive allocation based on documentation. Under Turkish law, the registration of domain names that are contrary to public order and general morality is not permitted. The second part of the study addresses the legal nature of internet domain names and their protection under name rights. If a domain name possesses the elements of a name — namely, distinctiveness and descriptiveness — it may benefit from the provisions regarding the protection of names. In this sense, domain names fall within the scope of personality rights. In the case of unlawful use of a name, it is possible to request the cessation of the infringement on personality rights. In the third and final part of the study, special cases concerning the use of domain names are discussed. The use of geographical names as domain names and the protection of domain names within the scope of unfair competition and trademark law are briefly addressed. According to the Domain Name Regulation, disputes concerning domain names may be resolved through arbitration. However, whether arbitration is mandatory or optional is a matter of debate. In our opinion, optional arbitration is in question, and parties may choose to resolve the dispute through the courts if they wish.